Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy w okręgu szczecińskim włączyli się w obchody upamiętniające Bataliony Chłopskie - 08.10.2015

Tak było dosłownie, po niemieckiej agresji na Kraj i w latach okupacji. Mówimy tu o Batalionach Chłopskich powstałych w 1940 roku, jako część zbrojnego państwa podziemnego. Bataliony Chłopskie prowadziły mniej działań operacyjnych, natomiast aktywnie walczyły o przetrwanie narodu przez ograniczanie dolegliwości kontyngentów narzuconych przez okupanta.

Ta liczona 160 tysięcy zbrojna organizacja, przetrwała walcząc do końca wojny a po jej zakończeniu została rozformowana a żołnierze przeszli do Wojska Polskiego. W dniu 04.10.2015 roku zostały zorganizowane przez Zarząd Wojewódzki PSL zgodnie z piękną wieloletnią tradycją, uroczyste obchody w Szczecińskiej Katedrze 75 rocznicy za tych, którzy zginęli walcząc w Batalionach Chłopskich, podczas II wojny światowej o wyzwolenie naszego kraju.

Z tej okazji została odprawiona Msza święta celebrowana przez ks. Biskupa Mariana Błażeja Kruszyłowicza o godz. 12.00 w Szczecińskiej Katedrze, w której uczestniczyli ze Sztandarem PZD szczecińscy działkowcy na czele z Prezesem Okręgu PZD Tadeuszem Jarzębakiem.

Uroczystość była hołdem dla poległych i kombatantów w walce o przetrwanie narodu.

Dla przypomnienia należy wspomnieć o ogromnych ofiarach w czasie "Rzezi wołyńskiej" najtragiczniejszych dni w polskiej historii, nazywanych "krwawą niedzielą". Zaatakowano 99 miejscowości, przez OUN i UPA. Ukraińcy banderowcy do tej akcji przygotowywali się od lipca 1943 r. Na nic zdały się próby negocjacji Polskich posłańców, w tym Zygmunta Rumela, komendanta VIII Okręgu Wołyń Batalionów Chłopskich i oficera Armii Krajowej, którzy w przeddzień masakry chcieli odwieść Ukraińców od zbrodniczych planów - bestialsko ich zamordowano. W sumie rzeź wołyńska pochłonęła około 60 tys. osób.
Zorganizowanie obchodów upamiętniło walkę i w niej poległych w różnych miejscowościach żołnierzy Batalionów Chłopskich.

W historii Polski działkowcy ponieśli także ofiary ukrywając ludzi przed Niemcami oraz wspomagając aprowizacyjnie, co miało miejsce zwłaszcza w czasie Powstania Warszawskiego.

Dobrze się dzieje, jeżeli pamięta się o tych, którzy polegli za wolność Ojczyzny.

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio