Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Mazowieckie Okręgowe Dni Działkowca 2015 - 14.09.2015

Jeszcze w sobotni poranek 12 września br. wszystko wskazywało na to, że tego dnia działkowcy świętować będą w strugach deszczu. Rzeszom użytkowników ROD zmierzającym na okręgowe dożynki towarzyszyła jednak nadzieja na poprawę pogody i na dobrą zabawę. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy deszcz przestał padać, a mimo chłodnej aury nastroje były naprawdę gorące. W ROD „Goździk” w Płocku zebrało się w sumie ponad 500 działkowców z całego Mazowsza, w tym w szczególności z Warszawy, Płocka, Siedlec, Ciechanowa, Radomia i Ostrołęki, by wspólnie świętować Okręgowe Dni Działkowca. W Płocku odbyły się one już po raz drugi.

Na wspólne świętowanie przybył także Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który wraz z mazowieckimi działkowcami świętował rejestrację statutu PZD. Obecni byli także: wiceprzewodniczący KR PZD Stanisław Zawadka, przedstawiciele OZ Mazowieckiego PZD Zygmunt Kasprzak, I wiceprezes Grzegorz Oracz, wice-prezes Agnieszka Bąk, wice-prezes Janusz Górniak.

Wśród gości nie zabrakło też władz Płocka w osobach: wiceprezydenta Miasta Płocka Piotra Dyśkiewicza, wice-starosty płockiego Iwony Sierockiej, Dyrektora Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji i radnego miasta Płocka Tomasza Kominka, Przewodniczącego Rady Powiatu Lecha Dąbrowskiego, przedstawicieli Straży Miejskiej w Płocku i  radnych Płocka: Wiolettę Kulpę, Marcina Flakiewicza i Michała Sosnowskiego. Na uroczystość przybył także wielki sympatyk ogrodów działkowych, który od lat wspiera środowisko działkowców w Sejmie, pochodzący z Płocka, poseł PSL Piotr Zgorzelski.

Okręgowe Dni Działkowca rozpoczęły się wprowadzeniem sztandarów Związkowych przy dźwiękach orkiestry dętej, a następnie zgromadzeni wspólnie zaśpiewali hymn PZD „Zielona Rzeczpospolita”. Na trąbce zabrzmiał hejnał miasta Płocka.

Delegacje płockich ogrodów działkowych uroczyście przywitały przybyłych przedstawicieli PZD i gości honorowych chlebem, który jest wyrazem trudu mazowieckich działkowców oraz kwiatami, które są symbolem jedności i przyjaźni ruchu ogrodowego w Polsce.

Delegacja Okręgu Mazowieckiego na ręce Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego złożyła uroczyste podziękowanie za doprowadzenie do rejestracji statutu. „Nie byłoby dziś naszych działek, dającej poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, ochrony naszych altan przed rozbiórką i ważnego dla nas statutu, który jest swoistą konstytucja dla ponad 1,1 miliona członków PZD, gdyby nie Pana zaangażowanie i troska o pomyślne rozwiązywanie działkowych kłopotów.(…) To Pana mądrość, doświadczenie, przywiązanie do wartości, takich jak wiara w człowieka i szacunek dla jego pracy oraz poszanowanie jego własności, pozwalają na rozwój ogrodów działkowych i jednocześnie pielęgnowanie tej ponad 120-letniej historii i tradycji ROD” – podkreślili w podziękowaniu mazowieccy działkowcy.

- Dziękuję za te słowa, to zawsze miło słuchać, jak chwalą, ale te sukcesy, które są dziś naszym udziałem to zasługa nas wszystkich – mówił Prezes PZD Eugeniusz Kondracki przypominając wysiłek i jedność działkowców, którzy uporczywie walczyli o swoje interesy. – To wy zbierając pod obywatelskim projektem ustawy o ROD blisko milion podpisów stworzyliście dla nas mandat, o jaki w Polsce mogą inni tylko marzyć. To nas zobowiązało do walki, która była bardzo trudna i trwała do samego końca – mówił Prezes Kondracki. Dziękował mazowieckim działkowcom za listy, liczne wystąpienia, udział w manifestacjach i nieustające wsparcie, bez którego mogłoby tej ustawy nie być. Przypomniał, że w tej walce o ustawę o ROD działkowców wsparły ostatecznie wszystkie partie polityczne, ale wśród tych partii SA osoby szczególnie zasłużone, tak jak obecny na mazowieckich Okręgowych Dniach Działkowca poseł Piotr Zgorzelski z PSL. – To wy jesteście autorami naszego sukcesu i spokoju działkowców we wszystkich ogrodach działkowców – mówił Prezes PZD wspominając nowelizację prawa budowlanego i wprowadzenie korzystnych dla działkowców zapisów dotyczących altan, które pozwoliły m.in. na zwiększenie ich powierzchni do 35 metrów, co zapewni działkowcom dobre możliwości wypoczynku. Prezes wspomniał także, że działkowe sprawy wsparła sama Premier Ewa Kopacz, co pozwoliło na znaczne przyspieszenie wszelkich prac nad ustawą i doprowadziło je do końca. – Wszystkie kluby równo udzieliło poparcia i równo z nami pracowały. Oby dalej tak można było rozwiązywać problemy, które przed nami jeszcze stoją – podkreślał Eugeniusz Kondracki.

Dziękował działkowcom za dojrzałość społeczną, integrację i wiarę w to, że w każdej sprawie zjednoczeni mogą wygrywać i zrobić coś dobrego dla innych, dla działkowców, miast i społeczeństwa. – Osiągnęliśmy bardzo ważny punkt w rozwoju ogrodów działkowych. Po 35 latach różnych przypadków zapewniona została stabilizacja -  zaznaczył. Prezes mówił o otwartych ogrodach, o samorządach, które chcą współpracować z działkowcami, o zdobywaniu środków z Unii Europejskiej i z budżetów miast przeznaczonych na rozwój ogrodów. Wspominał też o licznych młodych małżeństwach, które czekają na swoją działkę. – Inwestować w ogrody działkowe to inwestować w ludzi, seniorów, dzieci i młodzież, to stwarzać dobre warunki dla całej społeczności miasta. Jeśli takie spojrzenie będzie towarzyszyło działaniom samorządów to ogrody działkowe będą się rozwijały i służyły działkowcom i społeczeństwu.

Prezes PZD podziękował też działkowcom za serdeczne przyjęcie. Prezes OZ Mazowieckiego PZD Zygmunt Kasprzak podkreślał, że znaczenie siły Polskiego Związku Działkowców tkwi w jedności jego członków. „Dzisiaj z perspektywy czasu możemy sobie powiedzieć - że nie przyszło nam to łatwo, ale jedność, wiara i upór działkowców wspólnym działaniu w obronie ustawy musiała zakończyć się sukcesem” – mówił. Dziękował mazowieckim działkowcom za dotychczasowe wsparcie i za tę jedność, która buduje i dodaje sił. „Jesteście siłą napędową naszego działania na rzecz ogrodów działkowych. Razem możemy wiele” -  powiedział Prezes Kasprzak kierując te słowa w szczególności do władz samorządowych. „Razem możemy korzystać ze środków unijnych, by czynić te zielone tereny coraz piękniejszymi i sprawiać, by były bardziej dostępne dla społeczności miejskich, a zarazem by były to miejsca pro ekologiczne i pro zdrowotne” – podkreślał. W jego opinii działkowcy to potężna siła, która potrafi wspaniale świętować i cieszyć się ze swojej pracy, a także z poczucia jedności i sukcesów.

Głos zabierali także goście obecni na mazowieckich Okręgowych Dniach Działkowca w Płocku. – Chcę wam bardzo serdecznie podziękować za to, ze jesteście tak zorganizowaną grupą społeczną, za to, że potrafiliście swoją determinacją nie dać się zepchać na manowce życia społecznego i samorządowego – mówił poseł Piotr Zgorzelski z PSL. Podkreślał rolę PZD, dzięki któremu ROD istnieją i mogą się dalej rozwijać, a także służyć społeczeństwu. –Deweloperzy nadal mają chrapkę na rodzinne ogrody działkowe –mówił Zgorzelski podkreślając, że ROD to fenomen w skali światowej. - Nie ma takich ogrodów, bo zaprzepaszczono szansę na ich istnienie. W Japonii zakładają ogrody działkowe na dachach – mówił.

Poseł Piotr Zgorzelski dziękował w szczególności Prezesowi PZD za niezłomność i wytrwałość w dążeniu do celu, jakim jest obrona ogrodów działkowych i działkowców. – Każda organizacja musi mieć swojego lidera. Waszym jest Prezes Kondracki – mówił poseł PSL. W ramach podziękowania na ręce Eugeniusza Kondrackiego przekazał medal 120-lecia ruchu ludowego, który został nadany i podpisany przez najwyższe władze Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

Rolę i znaczenie ogrodów działkowych podkreślali także w swoich przemówieniach przedstawiciele władz Miasta Płocka. - To wielka pasja powoduje przywiązanie działkowców do tych ogrodów – mówił wiceprezydent Płocka Piotr Dyśkiewicz życząc działkowcom satysfakcji z zebranych plonów oraz determinacji w walce o sprawy ważne dla działkowców i ogrodów. –Spotykamy się tutaj z przyjaciółmi i odpoczywamy na działkach, ale to także ciężka praca, której owocem są plony dające satysfakcję. Życzę Państwu byście zawsze mieli te piękne działki – mówiła w imieniu Starosty Płockiego Iwona Sierocka.

W dalszej części imprezy przyznano związkowe odznaczenia za „Za zasługi dla PZD”, które Prezes PZD Eugeniusz Kondracki wręczył m.in. posłowi Piotrowi Zgorzelskiemu, a także zasłużonym działaczom PZD. Wręczono także złote, srebrne i brązowe odznaki „Zasłużonego działkowca” oraz nagrody dla mazowieckich ROD, będących laureatami okręgowych konkursów „ROD Roku 2015” oraz „Wzorowa Działka 2015”.

 Podobnie, jak podczas Krajowych Dni Działkowca w Tczewie wyróżniono podziękowaniami i upominkami zasłużonych długoletnich prezesów ROD, którzy zakończyli swoją pracę w zarządach ROD. Byli to: Janusz Górniak - wiceprezes OZM, wieloletni prezes ROD „Wirnik” w Warszawie, Elżbieta Błaszczak – była Prezes ROD „Park Dolny” w Warszawie , Michał Kosiorek - b. Prezes ROD Malinka w Sierpcu i Andrzej Minkowski z ROD „Oaza” w Płocku. Podziękowania wręczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. – Bycie Prezesem ROD to często więcej niż być dyrektorem małego przedsiębiorstwa. Wiele ludzi zasługuje na podziękowanie za wiele lat ciężkiej pracy. Niech te podziękowania dla tych osób będą symboliczne – mówił Prezes PZD Eugeniusz Kondracki.

W podziękowaniu za pięknie przygotowane kosze dożynkowe mazowieckie ogrody działkowe otrzymały upominki od posła Piotra Zgorzelskiego.

Na zakończenie części oficjalnej wypuszczono gołębie na znak szczęścia i dobrobytu działkowców oraz ogrodów działkowych. Działkowcy w dalszej części imprezy tańczyli, bawili się i wspólnie świętowali do późnych godzin popołudniowych.

AH

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio