Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Jubileusz 110 - lecia założenia ROD "Nadzieja" w Toszku - 11.09.2015

Teren Śląska był miejscem, gdzie bardzo wcześnie zaczęła kiełkować idea ogrodnictwa działkowego – pierwsze "ogródki" datują się z początkiem XX wieku. W krótkim czasie Górny Śląsk stał się obszarem o największej koncentracji działek. Przed I wojną światową założono tu 14 ogródków zajmujących w sumie 45 ha powierzchni, na której zlokalizowano dwa tysiące rodzinnych działek. Jednym z nich jest ROD "Nadzieja" w Toszku, powstały w 1905r.

Z tego względu Rodzinny Ogród Działkowy „NADZIEJA” w Toszku obchodził Jubileusz 110-lecia założenia ogrodu. Uroczystości Jubileuszowe otworzył Prezes Ogrodu, który powitał przybyłych na te uroczystości: Prezesa OZ Śląskiego Pana Józefa Noskiego, członka Krajowej Komisji Rewizyjnej Pana Zenona Jabłońskiego, członka OZ Śląskiego Pana Antoniego Janusa oraz Kierownika Delegatury Rejonowej PZD w Gliwicach Jana Pękale.

Tak duży jubileusz nagradzany jest także przez Krajową Radę PZD. Z tej okazji dla ROD "Nadzieja" Krajowa Rada PZD przekazała okazały puchar oraz dyplom Prezesa PZD - Eugeniusza Kondrackiego. 

Prezes OZ Pan Józef Noski w imieniu Krajowej Rady i Prezesa Związku oraz Okręgowego Zarządu Śląskiego pogratulował pięknego jubileuszu i na ręce Prezesa ogrodu wręczył Puchar ufundowany przez OZ Śl. oraz dyplom z okazji tak pięknego jubileuszu. Kontynuując swe wystąpienie przestawił historię śląskich ogrodów, ich obronę oraz akcję „Stop rozbiórkom altan” oraz podziękował za wsparcie i jedność, bo tylko gdy jesteśmy zjednoczeni możemy wiele. Kończąc swe wystąpienie życzył następnych jubileuszy oraz zadowolenia z tego, że jesteście działkowcami i możecie spokojnie uprawiać swe działki i na nich wypoczywać.

Kierownik Delegatury Rejonowej w Gliwicach na ręce prezesa ROD przekazał dyplom z okazji jubileuszu zaznaczając, że ROD  „Nadzieja” jest najstarszym ogrodem Delegatury Rejonowej PZD w Gliwicach. Po części oficjalnej był poczęstunek, kiełbaska z rożna oraz bardzo smaczny żurek.

Bardzo miło było obserwować zabawę dzieci, ich radość oraz ogromny zapał i chęć przebywania na działkach. Dzieci nie tylko uczestniczyły w zabawie, ale pomagały swoim dziadkom i rodzicom. Jest to dobra prognoza, że rośnie mam młode pokolenie działkowców.

 Jan Pękala

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio