Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Jubileusz 80 - lecia ROD im. Jerzego Niedziałkowskiego w Środzie Wielkopolskiej - 11.09.2015

5 września terenie ROD odbyły się uroczystości jubileuszu 80-lecia Ogrodu im. Jerzego Niedziałkowskiego w Środzie Wielkopolskiej oraz Dnia DziałkowcaPo wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu Hymnu Działkowców prezes ROD pan Zenon Król powitał przybyłych działkowców wraz z rodzinami i zaproszonych gości.

W jubileuszowych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz:

  • Wicewojewoda Wielkopolski Pani Doroty Kinal
  • Przewodniczący Rady Powiatu Średzkiego Pan Marcin Bednarz
  • Burmistrz Miasta Środa Wielkopolska Pan Wojciech Ziętkowski
  • Pierwszy  Wiceprezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu Pan Sylwester Chęciński
  • Komendant Powiatowy Policji w Środzie Wlkp. Inspektor Paweł Wawrzyniak
  • Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Powiatowej Straży Pożarnej w Środzie Wlkp. kapitan Zbigniew Tunkiewicz
  • Przewodniczący SLD Środa Wlkp. pan  Piotr Mieloch były Przewodniczący Rady Miejskiej w Środzie Wlkp.

W sali Domu Działkowca zasiedli także sponsorzy i współorganizatorzy, wspaniali darczyńcy imprezy oraz prezesi z zaprzyjaźnionych ogrodów w Środzie Wlkp.

Następnie Prezes ROD Zenon Król w wystąpieniu „Nasz Ogród wczoraj i dziś” przybliżył obecnym historię  najstarszego kompleksu rodzinnych ogrodów działkowych na terenie miasta i gminy Środa Wielkopolska, którym patronuje Jerzy Niedziałkowski przedwojenny starosta średzki. Dzięki jego działaniom i współpracy ze Stowarzyszeniem Upiększania Miasta Środa Wielkopolska rozwinął się w latach 1934 – 1936  ruch działkowy na tym terenie. Pan  Zenon Król użytkujący ogród działkowy otrzymany przez jego rodziców w 1934 roku, długoletni Prezesa ROD, Członek Zarządu Okręgowego PZD i Komisji Inwestycyjnej w Poznaniu poza historycznymi faktami zaakcentował w swoim wystąpieniu również bieżącą działalność Zarządu ROD skupiając uwagę słuchaczy na inwestycjach poprawiających infrastrukturę ogrodu. Mówca podkreślił współdziałanie wszystkich działkowców w wysiłku na rzecz korzystnych dla użytkowników uregulowań prawnych zawartych w Ustawie o ROD oraz w zmienionych przepisach prawa budowlanego oraz uchwalonego Statutu PZD.

Z kolei na ręce Prezesa popłynęły gratulacje i życzenia. Pani Dorota Kinal przekazała prezesowi Zenonowi Królowi pamiątkowy kryształ od władz wojewódzkich. Burmistrz Wojciech Ziętkowski i Przewodniczący Rady Powiatu wręczyli cenne nagrody rzeczowe. Odczytane zostały listy gratulacyjne od posłów na Sejm RP. Sylwester Chęciński  V-ce Prezes OZ  w Poznaniu wręczył puchar od władz krajowych PZD. Życzenia złożyli komendanci Policji i Straży Pożarnej w Środzie Wlkp., a także zaprzyjaźnieni prezesi ogrodów.

Rodzinne  Ogrody Działkowe mają to do siebie, że blisko współpracują z najmłodszymi mieszkańcami Środy Wielkopolskiej, dlatego miał miejsce występ  dzieci  z Przedszkola Artystycznego „ZOO” czyli, Zaradni, Odważni, Oryginalni.

Jubileuszowe uroczystości były okazją do nagrodzenie i wyróżnienia wszystkich tych osób, instytucji, organizacji,  które szczególnie zasłużyły się dla rozwoju ruchu działkowego.  Dlatego  Prezes Okręgowego Zarządu pan Sylwester Chęcińskie wręczył odznaki następującym osobom: złote Jan Rauhut, Ryszard Mrula, Roman Kuderski, srebrne Jan Kubiak, Mieczysław Idźkowiak, Robert Konieczny, brązowe Ryszard Lussa, Marek Bianek, Jan Hauke, Krzysztof Piotrowski.

Z okazji jubileuszu 80-lecia powstania Ogrodu im Jerzego Niedziałkowskiego w Środzie Wielkopolskiej wybite zostały okolicznościowe medale. Prezes ROD Pan Zenon Król wręczył je  m.in. Burmistrzowi  miasta Środa Wielkopolska  Wojciechowi  Ziętkowskiemu,  prezesom zaprzyjaźnionych ROD:  im. Tadeusza Kościuszki w Środzie Wlkp. Stanisławowi Pruszyńskiemu, Odrodzenie w Środzie Wlkp. Przemysławowi Jaśkowiakowi,  im. Edwarda Raczyńskiego w Zaniemyślu Hannie Brzezińskiej, a Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Prezesowi ROD im. Jerzego Niedziałkowskiego w Środzie Wlkp. Zenonowi  Królowi. Osiemnastu działkowców otrzymało medale okolicznościowe oraz dyplomy za długoletnią uprawę działki.

Szczególnie wzruszającą chwilą było uhonorowanie osób, które przyczyniają się do rozwoju ROD im. Jerzego Niedziałkowskiego w Środzie Wlkp. W  związku z tym Zarząd postanowił uhonorować te osoby, a szczególnie Tadeusza Pateckiego  honorowego członka ogrodu oraz Zygmunta Franke zasłużonego  honorowego  seniora działkowca, który wraz dwiema córkami stanowił poczet sztandarowy w czasie trwania Jubileuszu 80- lecia Ogrodu. Dyplomy wraz z nagrodami rzeczowymi za  wzorową uprawę działki warzywnej otrzymało dwóch działkowców.

Wybrano też dwie najładniejsze działki rekreacyjne w 2015 roku. Funkcjonowanie Ogrodu, organizacja na jego terenie imprez i uroczystości nie byłyby możliwe bez wsparcia sponsorów. Wszystkich wyróżniono wręczając pamiątkowe dyplomy-podziękowania.  Aby każdy  Rodzinny Ogród Działkowy mógł  funkcjonować potrzebna jest  bezinteresowna praca grupy osób koordynujących jego działanie i pracujących na jego rzecz. Drobne upominki otrzymali: Członkowie Zarządu, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej i gospodarz ogrody. Na zakończenie uroczystości prowadzący zachęcił wszystkich, którzy chcieliby uczcić Jubileusz w skupieniu i modlitwą do udziału w dniu następnym we mszy św. w intencji zmarłych działkowców , a także wszystkich użytkowników działek.

Dalszy ciąg obchodów przeniósł się przed budynek Domu Działkowca, gdzie przy stołach zasiedli wszyscy, którzy mięli ochotę na spróbowanie jubileuszowego tortu, znakomitych wyrobów wędliniarskich i mleczarskich, gorących i zimnych napojów. Dla najmłodszych przygotowano atrakcyjne gry i zabawy, opiekowała się nimi grupa pedagogów, dzieci jeździły na kucyku, policja i straż pożarna pokazali swój sprzęt, sporym zainteresowaniem cieszyły  się samochody konstruowane przez działkowca Jerzego Golbę, cenne nagrody otrzymali uczestnicy konkursu w strzelaniu z wiatrówki, swoje stanowisko rozłożył Oddział PCK, a także szkoła języków obcych, można było przejechać się drezyną po torach Średzkiej Kolei Wąskotorowej. Ta część obchodu jubileuszu pozwoliła na wymianę doświadczeń pomiędzy długoletnimi użytkownikami działek a tymi, którzy swą ogrodową karierą dopiero zaczynają. Były wspólne śpiewy z Chórem „Schola Vitea” oraz Kapelą „Stara Kadra”, nie zabrakło tańców i nawet solowych występów starszych i młodszych.  Ponieważ dopisała pogoda więc w znakomitych humorach, obiecując sobie kolejne spotkania jubileuszowe wszyscy późnym wieczorem powrócili do swoich domów.

Obchody jubileuszu 80 lecia ROD im. Jerzego Niedziałkowskiego w Środzie Wielkopolskiej pokazały, że ten liczący 129 działek ogród kontynuuje dzieło rozpoczęte przez przodków i rozwija się wielopokoleniowa wymiana doświadczeń. Średzki ogród  zmieniając swój charakter dowodzi, że ruch działkowy ma się świetnie wszędzie tam, gdzie istnieje współpraca z lokalnymi władzami, a działkowcy mają sposób na zagospodarowanie swojego czasu i nie ustają w doskonaleniu upraw. Wszystkich  przejeżdżających przez Środę Wielkopolską zachęcamy do odwiedzenia Nas, a oto kilka migawek z jubileuszowych uroczystości.

Opracował sekretarz ROD

Andrzej Mytko

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio