Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Altany kiedyś i dziś – zobacz zdjęcia - 24.06.2014

Do KR PZD przekazywane są kolejne zdjęcia altan, które potwierdzają bezzasadność wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, w ocenie którego za altanę należy uznać wyłącznie niewielkie pawilony ogrodowe o lekkiej konstrukcji i ażurowych ścianach, nie związane trwale z gruntem, przeznaczone do wypoczynku oraz osłony przed słońcem i deszczem. Dla działkowców opinia ta jest zaskakująca, a wręcz szokująca, bowiem od przeszło 100 lat wznoszą na swoich działkach niewielkie domki, które  z ażurowymi konstrukcjami mają niewiele wspólnego. Potwierdzeniem tego są zdjęcia, które zamieszczamy poniżej.

Jeżeli wykładnia NSA przyjmie się w powszechnej praktyce, to żadna z blisko 900 000 altan nie będzie bezpieczna. Sytuację dodatkowo komplikuje brak precyzyjnych sformułowań w prawie budowlanym. Dlatego PZD już rozpoczął starania o pozyskanie poparcia posłów dla koncepcji nowelizacji ustawy, która będzie mogła uchronić altany przed rozbiórką.

Zachęcamy równocześnie wszystkich działkowców oraz sympatyków ruchu działkowego  do nadsyłania zdjęć sprzed kilkudziesięciu, a być może nawet stu lat, które pokazują, jak wyglądały one w praktyce. Zdjęcia można nadsyłać zarówno drogą mailową na adres: media@pzd.pl, jak i pocztą (Krajowa Rada PZD, ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa).

Jeśli istnieje taka możliwość, to prosimy o dołączenie opisu, zawierającego miejscowość i nazwę ogrodu, w którym zrobiono zdjęcie oraz daty, kiedy zostało ono wykonane. Nadsyłane materiały zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej.ROD "Krzekowo" w Szczecinie - 1979r.


ROD "Czyżeminek" w Rzgowie


ROD "Zacisze" w Żaganiu


ROD "Brzeg" w Brzegu


ROD "Barbarka" w Polkowicach


ROD "Berlinga" w Białymstoku