Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Komu przeszkadzają rodzinne ogrody działkowe w Białymstoku? - 20.06.2014

W dniu 17 czerwca odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Okręgowego Zarządu Podlaskiego PZD z udziałem sześciu prezesów ROD poświęcone sytuacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych położonych w granicach Białegostoku. Trwające od pewnego czasu  prace nad „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Białegostoku” prowadzą do sytuacji w której z mapy naszego miasta zniknie przeszło tysiąc ogródków położonych na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych Piasta Kołodzieja, Towarzystwa Przyjaciół Białegostoku, Jutrzenka, Kopernika, Relaks, Mickiewicza i 27 Lipca.

Twórcy Studium zakładają, że na odebranych działkowcom terenach powstaną kolejne obiekty użyteczności publicznej, nowe osiedla mieszkaniowe i drogi. Ale co to konkretnie będzie - nie wiadomo. Wydaje się, że twórcom tego dokumentu przyświeca idea „ zabierzmy działkowcom ogrody a potem martwmy się kto, co, po co i za co będzie budował”. Jeden z uczestników posiedzenia , nawiązując do symboliki kolorów (zieleń to kolor nadziei) stwierdził, że w sytuacji kiedy miasto - wbrew powszechnym opiniom - cierpi na brak terenów zielonych likwidowanie kilkudziesięciu hektarów zieleni to zabranie mieszkańcom naszego miasta nadziei na w miarę czyste powietrze i bardziej przyjazny klimat.

Nikt z uczestników posiedzenia nie negował faktu, że Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Białegostoku to ważny dokument strategiczny naszego miasta. Ale wszyscy byli zgodni co do tego, że nie wolno dopuścić do tego aby powstał kosztem ogrodów działkowych., szczególnie w sytuacji kiedy perspektywy demograficzne i ekonomiczne miasta nie są określone, a informacje jakie na ten temat mają mieszkańcy Białegostoku w żadnej mierze nie uzasadniają takiego planowania oraz, co najważniejsze, miasto nic w zamian nie może zaoferować działkowcom.

Uczestnicy posiedzenia zwracają się z apelem do działkowców i wszystkich mieszkańców Białegostoku: Nie pozwólcie na  likwidację zielonych płuc miasta. Nie pozwólcie na odebranie działowcom efektów wielu dziesięcioleci ciężkiej pracy. 
Realnym i potrzebnym działaniem jest zapoznanie się z opracowywanym dokumentem i przekazanie swoich opinii na jego temat. 

O działaniach, jakie musimy realizować wspólnie, będziemy informować na naszej stronie internetowej oraz za pośrednictwem zarządów ROD. 


Uczestnicy posiedzenia

 

Zapoznaj się z uwagami Prezydium OZ Podlaskiego PZD  do projektu studium (zmiany studium) uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Białegostoku klikając tutaj

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio