Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Czytajcie "działkowca"! - 21.03.2014

Czytajcie „działkowca”!

 

Wiosna to wspaniała pora roku, w której przyroda rozkwita a dni mogą stawać się tylko coraz dłuższe. Na działkach zaczyna się spory ruch i nic dziwnego, nadszedł czas pozimowych porządków i przygotowania upraw na nowy sezon. W najnowszym, kwietniowym wydaniu „działkowca” znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych prac, o których nie wolno nam zapominać w tym czasie. Wiele z nich odłożonych na później nie da się już nadrobić. Nie zabraknie też inspiracji związanych np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury na działce. Będą nowe trendy w ogrodowej modzie, artykuły o zdrowym odżywianiu i ekologii oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Po długich zimowych miesiącach wielką radość sprawiają nam w na działce barwne oznaki rozpoczynającego się sezonu. Już od wczesnej wiosny zakwita wiele spektakularnych gatunków krzewów. Warto je bliżej poznać, wybrać te najcenniejsze i odpowiednio zastosować!

Hortensje na dobre zagościły na działkach, ale także pojawiają się w mieszkaniach. Poznajcie zasady, które pozwolą na ich długie kwitnienie w domu i coroczne na działce!

● Trudno sobie wyobrazić wiosnę bez narcyzów. Szczególnie pięknie wyglądają te o dwubarwnych kwiatach, czy postrzępionym przykoronku a długim kwitnieniem wyróżniają się te miniaturowe czy wielokwiatowe. Niech  każdy wybierze coś dla siebie, warto też zaplanować w jakich ilościach i w jakim sąsiedztwie je posadzić, aby stały się mocnym akcentem wiosennej działki!

● W kwietniu zakwita bogactwo gatunków bylin. Które z nich najlepiej wybrać do uprawy na rabatach, do ogródków skalnych, do nasadzeń pod krzewami a może jako efektowne okrywy w cieniu?

● Oprócz popularnych, rodzimych gatunków jaskrów, warto zwrócić uwagę na niezwykle efektowne jaskry azjatyckie w przebogatej kolorystyce i formach kwiatów. Wysadzamy je właśnie w kwietniu. Warto je mieć!

Kaliny to jedne z najwdzięczniejszych krzewów ogrodowych. Bogactwo gatunków, różnorodność cech ozdobnych i nieduże wymagania sprawiają, że trafiają w gusta najbardziej wybrednych odbiorców!

● Wśród bylin i krzewów jest wiele gatunków odznaczających się ekspansywnością – trzeba lepiej je poznać, gdyż problem mogą sprawić nie tylko nam, ale również sąsiadom. Jednak właściwie wykorzystane dadzą szybki efekt i spełnią doskonale swoją funkcję!

● Jak zrobić angielską rabatę? Które gatunki i odmiany dobierać, aby uzyskać m.in. właściwy  efekt kolorystyczny?

Soliter lub inaczej samotnik, to drzewo, krzew lub bylina wyróżniające się intensywną barwą lub wyrazistym pokrojem. Sadzone są pojedynczo i stanowią jeden z najmocniejszych akcentów, jakie mogą uatrakcyjnić kompozycję działki!

Cieniste miejsca na działce są zawsze wyzwaniem, ale można je zaprojektować tak, aby były atrakcyjne, różnorodne i kolorowe!

● Wielu działkowców nastawia się na modernizację działki do szeroko rozumianej rekreacji z uwzględnieniem mało absorbującej uprawy roślin użytkowych. Tym razem doradzamy jak urządzić taką działkę na potrzeby całej, wielopokoleniowej rodziny.

● Jak samemu zrobić granitową ścieżkę? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● W ostatnich latach obserwuje się trend sadzenia bylin w pojemnikach. Niektóre z nich doskonale się w nich prezentują na tarasach lub balkonach, a poza tym można uniknąć corocznej wymiany roślin sezonowych!

Odkłady to jedna z najprostszych i najtańszych metod na uzyskanie nowych krzewów owocowych. Jakie gatunki i w jaki sposób warto tak rozmnażać?

● Jak ciąć orzechy włoskie, zarówno w młodym jak i w starszym wieku? Czy można utrzymać je w ryzach? Jak uniknąć wycieku soku z przyciętych gałęzi, czasami kończącego się obumarciem całego drzewa?

● Kwiecień to pora, kiedy wiele roślin ozdobnych można wysiewać wprost do gruntu. Są to przede wszystkim gatunki odporne na niższe temperatury, różnią się jednak możliwościami zastosowań!

● Wiosna to doskonała pora na podział bylin, szczególnie tych kwitnących w drugiej połowie roku. Doradzamy jakie gatunki można dzielić oraz jaką dobrać technikę podziału!

Sznur, świecznik, palmeta, wachlarz – to tylko niektóre sposoby  prowadzenia drzew owocowych ale i ozdobnych. Prezentujemy różne rodzaje formowania koron a także gatunki, które się do tego nadają!

● Wszyscy podziwiamy kwitnące różaneczniki, jednak szczególnie po zimie na tych wspaniałych krzewach ujawnia się wiele chorób. Doradzamy jak właściwie zinterpretować te objawy a następnie skutecznie pomóc roślinom!

● Jak uprawiać eko? Przedstawiamy preparaty i metody zalecane w ekologicznej ochronie roślin – bezpieczne dla człowieka oraz środowiska naturalnego!

 

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w kwietniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio