Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Święto rolników i działkowców - XIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie - 13.09.2013

W dniu 08.09.2013r. w podstaszowskiej Bogorii odbyły się uroczyste XIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego wraz z innymi przedstawicielami lokalnych władz zaprosił na to święto Prezesa Okręgowego Zarządu Świętokrzyskiego PZD w Kielcach. Wraz z nim do Bogorii pojechała delegacja działkowców z Kielc, a także użytkownicy działek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na miejscu była też reprezentacja ogrodów staszowskich.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem delegacji dożynkowych ze świętokrzyskich powiatów do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii. Pochód z wieńcami prowadziła delegacja działkowców i przedstawicieli OZS PZD w Kielcach, niosąc swój odświętny kosz z tegorocznymi działkowymi plonami. Podczas uroczystej Mszy Świętej dożynkowej w Darze Ołtarza złożony został zaś kosz z kwiatami przygotowany przez staszowskie ogrody.

Po Mszy korowód z wieńcami dożynkowymi ponownie podążył na rozległy plac przed Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Bogorii. Tam oficjalnie rozpoczął się obrzęd dożynkowy. Powitano zaproszonych gości, wśród nich przedstawicieli lokalnych władz, parlamentarzystów i polityków. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego przyjął na scenie z rąk Prezesa OZŚ PZD oraz działkowców kosz dożynkowy, który wcześniej przewodził pochodowi podczas uroczystego przemarszu do Sanktuarium, a następnie wszystkie wieńce przygotowane przez delegacje powiatów.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości dożynkowych, na placu rozpoczęło się widowisko i występy regionalnych zespołów kulturalnych. W trakcie całych dożynek można było także oglądać produkty i wyroby regionalne oraz artystyczne, a także prezentacje jednostek sektora rolniczego i wystawy płodów rolnych na specjalnie rozstawionych wokół placu stoiskach. Zwieńczeniem XIII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich i wszystkich atrakcji był widowiskowy pokaz sztucznych ogni.

 

 

Anna Ślusarczyk OZ Świętokrzyski

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio