Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Media o Nas

Polska - Głos Wielkopolski: Działkowcy chcą wystąpić z GOAP-u. Śmieci zalegają, a opłaty rosną - 31.05.2016

Działkowcy nie zgadzają się na podwyżkę opłat za wywóz śmieci. Posiadacze małych działek zamiast 15 złotych, mają teraz płacić  96 złotych. Już nie 10 ani 15, lecz 96 złotych, czyli kilka razy więcej. Tak wzrosły opłaty za wywóz śmieci na Rodzinnych Ogrodach Działkowych w Poznaniu. Wszystko przez zmiany wprowadzone przez Związek Międzygminny GOAP.

czytaj więcej

Polska - Gazeta Krakowska: Altana w ogródku działkowym - 31.05.2016

Część Polaków na czas wakacji praktycznie zamieszkuje na terenach ogródków działkowych w domkach, które tylko w teorii są altankami... W ustawie z 20 marca 2015 r. - o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw wyjaśniono, co należy rozumieć pod pojęciem "altana działkowa".

czytaj więcej

Gazeta Wrocławska: Tor przeszkód dla działkowców na Różance - 30.05.2016

Polski Związek Działkowców walczy o remont drogi do ogrodów Jeżyny na Różance. Miasto obiecuje, że w czerwcu dojazd na działki naprawi - informuje Gazeta Wrocławska."Działkowcy z ROD Jeżyny na swoje posesje mogą dostać się wyłącznie drogą biegnącą wzdłuż cmentarza Osobowic-kiego. Niestety, kilometrowy odcinek jest prawdziwym wyzwaniem nie tylko dla zmotoryzowanych, ale i dla pieszych" - czytamy.

czytaj więcej

Wraca moda na działki, bo potrzebujemy takiej przestrzeni - 30.05.2016

To efekt dużego popytu na własną przestrzeń do rekreacji i wypoczynku. W tej pogoni za tak zwaną nowoczesnością, gospodarze miast zapominali, niekiedy niemal zupełnie, o przestrzeniach zielonych i rekreacyjnych. Ludzie – wprost przeciwnie. Wystarczy spojrzeć nawet na Białystok w czasie weekendów, zwłaszcza wydłużonych, jak obecnie, żeby zauważyć, że miasto w ciągu dnia jest puste. Mieszkańcy wolą wyjeżdżać poza miasto, żeby łyknąć trochę świeżego powietrza - czytamy w portalu ".bialystok.pl".

czytaj więcej

RP.TV: Jak zgodnie z prawem tępić krety na działce? - 30.05.2016

Krety są pod ochroną, nie można ich truć, ale są legalne sposoby na pozbycie się ich z działki - mówiła w programie #RZECZoPRAWIE Wioletta Zaleska, prawniczka z Polskiego Związku Działkowców. Gościem Mateusza Rzemka w programie TV.RP była Wioletta Zaleska, prawniczka z Polskiego Związku Działkowców. Podczas programu można było dowiedzieć się, jak zgodnie z prawem tępić krety na działce, czy można na działce palić ogniska, co i jak budować i jakie drzewa wycinać drzewa bez zezwolenia.

czytaj więcej

Dziennik Polski: Jak zabezpieczyć altanę przed kradzieżą? - 25.05.2016

"Rodzinne ogrody działkowe (w skrócie ROD) już w 2008 r. zajmowały 44 tys. hektarów naszego kraju. Co dziesiąty Polak przyznaje, że ma działkę rekreacyjną, większość z nich posiada niewielkie domki znajdujące się na działkach pracowniczych. Z danych Polskiego Związku Działkowców wynika, że osoby w wieku 50+ spędzają około 12 godzin tygodniowo na działce. Jak zadbać o bezpieczeństwa tego miejsca, w czasie, gdy nas tam nie ma?" - czytamy w Dzienniku Polskim.

czytaj więcej

Polska - Dziennik Bałtycki: Altana w ogrodzie działkowym musi mieć przepisowe wymiary - 24.05.2016

Część Polaków na czas wa kacji praktycznie zamieszkuje na terenach ogródków działkowych w domkach, które tylko w teorii są altankami. Z dniem 19 stycznia 2014 r. obowiązuje ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych (ROD). Ustawa ta reguluje zasady zakładania, funkcjonowania i likwidacji ROD, prawa i obowiązki działkowców, zasady ich zrzeszania się oraz zadania organizacji działkowców.

czytaj więcej

Finanse.wp.pl: Kary dla działkowców. Zobacz za jakie przewiania można dostać grzywnę - 23.05.2016

Prace porządkowe na działkach generują wiele odpadów dlatego działkowcy muszą zwracać szczególną uwagę na segregację śmieci i składowanie ich w przeznaczonym dla nich miejscu. Na osoby, które nie dostosują się do tego obowiązku, mogą zostać nałożone kary grzywny. Ich wysokość regulowana jest rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. (z późniejszymi zmianami). Wysokość kary za nie zbieranie powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych, czy też za naruszanie obowiązku czystości i porządku w obrębie nieruchomości to 100 zł.

czytaj więcej

WyspiarzNiebieski.pl: Działki w miejscowościach wypoczynkowych tylko dla mieszkańców - 23.05.2016

Działki Rodzinnych Ogrodów Działkowych położone w atrakcyjnych miejscowościach wypoczynkowych są łakomym kęskiem dla wielu osób zamieszkałych w dużych miastach. "Kupienie" takiej działki nie stanowi wielkiego problemu. Sporo działek, użytkowanych tylko w letnim sezonie, znajduje się także na terenie świnoujskich ogrodów działkowych.

czytaj więcej

Polska - Gazeta Wrocławska: Działkowcy boją się o swoje ogrody. Chcą odpowiedzi prezydenta - 19.05.2016

Dziś we Wrocławiu na powierzchni ok. 1340 ha jest 159 ogrodów, a w nich 35 tys. pojedynczych działek. W studium zagospodarowania Wrocławia większość terenów, na których znajdują się obecnie ogrody działkowe, przeznaczono na działalność gospodarczą lub budownictwo. W przyszłości nawet 1300 ha ogrodów działkowych może zniknąć z Wrocławia.

czytaj więcej

Działkowcy z Chorzowa zapłacą mniej za wywóz śmieci - 13.05.2016

Podczas 20. sesji rady miasta w Chorzowie podjęto uchwałę ws. obniżenia rocznej opłaty za wywóz śmieci z terenów rodzinnych ogrodów działkowych. To propozycja przewodniczącego rady miasta Jacka Nowaka (PiS). W związku z tym chorzowscy działkowcy zapłacą 48 zł rocznie za odbiór odpadów segregowanych z ROD. To o 18 zł mniej niż przed wprowadzeniem zniżki. Wywóz tzw. śmieci zmieszanych będzie natomiast kosztować 72 zł – czyli 23 zł mniej.

czytaj więcej

Świdnica24.pl: Za ogniska na działkach grożą kary - 12.05.2016

Na działkach obowiązuje bezwzględny zakaz spalania zeschłych liści, gałęzi czy innych odpadów – o tym jasno mówi Regulamin ROD uchwalony już po zmianie ustawy o odpadach. Wielu działkowców nie wie o tym i w pamięci ma jeszcze zapisy starego regulaminu. Mieszkańcy świdnickiego Zawiszowa skarżą się na pochodzące z ogrodów działkowych przy ul. Kazimierza Odnowiciela zadymienie. Według ich relacji jest to zjawisko o cechach regularności. Nadesłane zdjęcia pokazują jego skalę.

czytaj więcej

Sztafeta.pl: Policjanci spotkali się z działkowcami z tarnobrzeskich ROD - 12.05.2016

Wiosna to okres, w którym działkowicze wolny czas poświęcają pracom w ogrodach działkowych. O roli współpracy i wspólnym dbaniu o bezpieczeństwo w ogrodach działkowych na spotkaniu 10 maja rozmawiali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu z prezesami Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Była to także okazja do podsumowania  dotychczasowej współpracy z działkowcami.

czytaj więcej

GK24.pl: Działkowcy górą. Wygrali spór o likwidację ogródków - 12.05.2016

Działkowcy z ulicy Szczecińskiej wygrali ze szczecineckim ratuszem spór o likwidację ogródków. Przez najbliższych kilka lat miastu to raczej się nie uda. Batalia o rodzinne ogródki Przyjaźń przy Szczecińskiej (1,6 ha, ponad 40 działek położonych blisko jeziora) toczy się od lat. Ratusz chce je zlikwidować, a na terenie przy wieży Bismarcka – w planie zagospodarowania przeznaczonym pod turystykę – urządzić kemping. Sęk w tym, że działkowcy na to się nie godzą i właśnie odnieśli ważne sądowe zwycięstwo.

 
czytaj więcej

Odpowiedź na artykuł Polityki "Miasta ogrody" - 09.05.2016

Czytając Pański artykuł pt. „Miasta ogrody” zamieszczony w „Polityce” z dnia 27.04.2016 r. zastanawiam się nad myślą przewodnią jaka przyświecała Panu przy pisaniu tego artykułu. Zastanawia szczególnie dlatego, że część tych łzawych opowieści mija się z prawdą. Choćby ta z rozczuleniem opisywana postać „dobrego sąsiada” pożyczającego pieniądze na usuniecie awarii powstałej wskutek uszkodzenia drenów przez koparkę.

czytaj więcej

Co tam Panie w Polityce? - komentarz do artykułu redaktora Dariusza Praduta - 06.05.2016

Notes iconPolitykę czytam od zawsze, gdy była w dużym gazetowym formacie. Czytam, bo to dobre czasopismo. Przestanę to robić, gdy będzie w nim równie nierzetelny tekst jak „Miasta ogrody”. Pisze Pan o faktach, których nie powinno być. Ma Pan prawo to robić. Ale dziennikarska rzetelność wymaga ustosunkowania się do nich. Ja – też dziennikarz - postanowiłem to zrobić. Pojechałem na Wrzesińską do ROD, o którym Pan pisze.

czytaj więcej

Dziennik Wschodni: Są pieniądze dla działkowców - 05.05.2016

Nawet 15 tysięcy złotych dofinansowania mogą otrzymać właściciele rodzinnych ogródków działkowych w Puławach. Pieniądze mają pomóc w budowie i remontach ogrodowej infrastruktury. Wnioski będzie przyjmować Urząd Miasta.

czytaj więcej

Kurier Szczeciński: Kto mieszka, a kto nie. Działkowcy listy piszą - 05.05.2016

Mieszkać na działkach - zgodnie z przepisami - nie wolno. Ale jak to bywa, prawo i rzeczywistość to często różne sprawy. Szczecińscy działkowcy od niedawna ślą listy do polityków, przedstawicieli rządu, do rzecznika praw obywatelskich - w sprawie propozycji z lutego, by usankcjonować zamieszkiwanie w altanach. Działkowcy są w tej trudnej kwestii podzieleni. Część uważa, że skoro ktoś nie ma innego wyjścia, niech mieszka na działkach, inni, że są to miejsca do jedynie rekreacji i wypoczynku.

czytaj więcej

Samorząd.lex.pl: Pomorskie - 124 dzieci bezdomnych - 04.05.2016

W woj. pomorskim jest 124 dzieci bezdomnych, większość przebywa z rodzicami w placówkach - wynika z danych wojewody. Część rodzin z dziećmi mieszka na działkach, jednak osoby te na ogół nie uważają się za bezdomne, w większości nie korzystają też ze wsparcia od państwa.

czytaj więcej

Gazeta Wrocławska: Tani domek działkowy? Uważaj! - 04.05.2016

Chcesz zostać działkowcem? Uważaj na oferty bardzo atrakcyjnych, ale podejrzanie tanich domów Ich właściciele chcą je sprzedać, aby... pozbyć się problemu. Zrzucając go na nabywcę Tani domek działkowy? Uważaj! Sprawa jest na tyle poważna i powszechna, że specjalny komunikat wydała Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców (KR PZD). Chodzi o pojawiające się na portalach internetowych oferty sprzedaży domu mieszkalnego na działce rekreacyjnej. Sprzedający na różne sposoby wychwalają budynki, ich wyposażenie, usytuowanie. Dołączają zdjęcia ukazujące bardzo ładne domki jednorodzinne. Ceny są zróżnicowane, ale wydają się rażąco niskie w porównaniu z ofertami domów na innych terenach.

czytaj więcej

Copyright © 2016 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio