Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Szukaj

Wystąpienie Wilhelma Wohatscheka - 11.10.2012

Szanowni Goście Honorowi, Wysokie Prezydium, Szanowni Delegaci na 10-ty Nadzwyczajny Zjazd Polskiego Związku Działkowców!

 Jako Prezes Zarządu Office International du Coin de Terre et des JardinsFamiliaux mam zaszczyt przekazać Państwu pozdrowienia od działkowców europejskich. Mamy świadomość powagi sytuacji, w jakiej znalazł się Polski Związek, zwłaszcza że Kongres Działkowców Europejskich już trzykrotnie, a mianowicie w roku 2000 w Lozannie, w 2006 roku w Wiedniu i w tym roku podczas roboczego zjazdu w Zurychu zabierał głos opowiadając się za racjami Polskiego Związku Działkowców. Swój apel o zagwarantowanie status quo Państwa ogrodów działkowych delegaci skierowali do polskiego parlamentu – Sejmu, do ówczesnego Prezydenta RP pana Kwaśniewskiego, a w ostatnim czasie także do wielu osób z kręgu polityki. Zwracaliśmy się z prośbą o wsparcie Polskiego Związku w jego staraniach mających na celu zachowanie tego obszaru zieleni dla ponad miliona polskich działkowców.


Rozwój ogrodów

Ogrody działkowe w znanej nam dzisiaj formie powstały w związku z przemysłowym rozwojem Europy w połowie 19-tego stulecia. Ich stworzenie to wyraz wielu różnych starań o poprawę bytu społecznego ludzi żyjących w tamtych czasach. Odnosi się to także do okresów biedy, zwłaszcza po pierwszej wojnie światowej, kiedy to powstała większość istniejących do dzisiaj ogrodów i ich stowarzyszeń.

Podobną tendencję rozwoju ruchu ogrodów działkowych można było zaobserwować w Europie po II wojnie światowej. Jednak po przezwyciężeniu niedostatków materialnych pojawiły się inne powody dla zachowania istniejących i tworzenia nowych ogrodów działkowych. Coraz większego znaczenia zaczęły nabierać aspekty urbanistyczne a także względy ekologiczne. Co nie oznacza, że funkcje społeczne zaczęły tracić na znaczeniu.

 Od samego początku ruch ogrodów działkowych rozwijał się w oparciu o podstawy demokratyczne. Ma to swe odzwierciedlenie w strukturze organizacyjnej: mamy stowarzyszenia lokalne, które zrzeszają się na poziomie regionalnym i krajów związkowych/województw, a także na poziomie krajowym i międzynarodowym.

 W roku 1926 powołano do życia strukturę międzynarodową, przy czym Polski Związek Działkowców był od początku członkiem tej organizacji. Na siedzibę Office International wybrano Luksemburg. Do tego gremium należy obecnie czternaście związków krajowych reprezentujących ponad trzy miliony członków.

 Office International inicjuje wspólne działania, np. te związane z Agendą 21, koordynuje działania związków krajowych na płaszczyźnie międzynarodowej i reprezentuje tam ich interesy. Pod jego kierownictwem przygotowywane są uchwały i petycje kierowane do UE i Rady Europy. Od 1990 roku Office International jako INGO (Międzynarodowa Organizacja Pozarządowa) jest uznany przez Radę Europy i ma status uczestniczący (participativestatus). UE wspiera prace Office w obszarze społecznym a także ekologicznym.

 Ruch ogrodów działkowych w państwach europejskich ma ogromne znaczenie przede wszystkim w wymiarze społecznym i ekonomicznym,  ale w obecnych czasach w sposób szczególny należy jednak podkreślić wagę działań na rzecz środowiska.

Zielone płuca miast

 Ogrody działkowe to część wspólnej przestrzeni terenów niezabudowanych i terenów zielonych. Jako takie przyczyniają się one istotnie do poprawy klimatu w miastach (regulacja temperatury, wiązanie pyłów), do zmniejszenia hałasu a także do ochrony wód i gleb (ochrona zasobów naturalnych).

Zagadnieniem o pierwszorzędnym znaczeniu jest różnorodność gatunków występujących w ogrodach działkowych.

Badanie przeprowadzone przez Federalny Związek Niemieckich Przyjaciół Ogrodów na ten temat wykazało, że na powierzchni 100 m² w ogrodzie działkowym występują średnio 22 gatunki różnych roślin, podczas gdy w parku na tej samej powierzchni występuje zaledwie średnio 0,5 gatunku.

 Ekologiczna gospodarka w ogrodach przyczynia się do zachowania ekosystemów w postaci niemal takiej jak w naturze z całym bogactwem gatunków roślin i zwierząt (bioróżnorodność). Dostosowane do potrzeb nawożenie organiczne i zbliżona do naturalnej ochrona roślin (zintegrowana/biologiczna) wspierają konieczną ochronę wód i gleb i są istotnym czynnikiem działającym na rzecz zachowania różnorodności gatunków. Tym samym my, działkowcy, wnosimy istotny wkład w zrównoważone wykorzystanie cennych obszarów naturalnych.

 Wszystkie te funkcje europejskiego ruchu ogrodów działkowych szczególnie podkreślała pani Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz ds.  sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa w swym przesłaniu na 36-ty Kongres Office International w Kopenhadze. Chciałbym dodać, że polscy działkowcy funkcje te wypełniają w sposób wzorcowy.

 

Żądania organizacji działkowców wobec polityki

a) działania regulacyjne i ustawodawcze

 W wielu krajach istnieje w dalszym ciągu konieczność podjęcia działań regulacyjnych i ustawodawczych mających na celu zagwarantowanie działania ogrodów działkowych jako części wspólnej przestrzeni zieleni. Może się to odbywać poprzez wyznaczanie terenów na ogrody działkowe w planach zabudowy lub poprzez inne formy zagwarantowania wykorzystania terenów pod ogrody w długiej perspektywie czasowej. Konieczne jest udostępnianie terenów zastępczych w przypadku wykorzystania terenu ogrodów działkowych na inne cele, np. przeznaczenie ich na budowę mieszkań lub na cele przemysłowe czy inne działania infrastrukturalne. W wielu krajach w dalszym ciągu należy aktualizować plany zapotrzebowania na tereny z przeznaczeniem na ogrody działkowe, przede wszystkim w otoczeniu terenów przeznaczonych na budowę domów na wynajem.

 Odnosząc się do Państwa sytuacji w Polsce uważam, podobnie jak wszyscy Państwo, że trudną do zniesienia jest sytuacja, w której przez ponad dziesięć lat żyje się w niepewności, czy ustawa gwarantująca w długiej perspektywie czasowej istnienie ogrodów działkowych zostanie ze względu na zmieniające się układy większościowe w parlamencie uchylona, czy nie.

 b) idealne wsparcie

 W czasach, w których państwo coraz bardziej wycofuje się z wielu obszarów życia społecznego jest pilnie koniecznym, aby dowartościować działalność wolontariacką. Tylko w ten sposób będzie można zachować właściwą jakość życia publicznego i społecznego w interesie wszystkich obywateli. Na to, że działalność na zasadach wolontariatu jest bardzo ważna dla społeczeństwa, wskazuje także fakt, iż rok 2011 był „Europejskim Rokiem Wolontariatu”.

 W imieniu trzech milionów członków chciałbym Państwa zapewnić, że Office International podejmie wszelkie możliwe wysiłki, aby na płaszczyźnie europejskiej osiągnąć zagwarantowanie istnienia Państwa ogrodów działkowych.

 Państwa Zjazdowi życzę udanych obrad a wszystkim działkowcom w Polsce, aby jeszcze długie, długie lata mogli cieszyć się swoimi ogrodami działkowymi.

 Wilhelm Wohatschek

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.