Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Prawo

Współużytkowanie działki w ROD - 09.05.2012

Przepisy obowiązujące w PZD nie przewidują innej możliwości ustanowienia współużytkowania tej samej działki w stosunku do osoby bliskiej w rozumieniu § 5 pkt. 6 statutu PZD niż współmałżonka.

Zgodnie z § 12 ust. 2 statutu PZD wyłącznie współmałżonek członka PZD może ubiegać się o członkostwo w PZD i przydział działki w ROD użytkowanej przez współmałżonka. Wyłącznie małżonkowie, mogą być obydwoje członkami PZD i mieć nadane prawo użytkowania tej samej działki.

Dlatego, też jeśli członek PZD chciałby, aby członkostwo w PZD i prawo użytkowania działki zostało przyznane przez zarząd ROD jego osobie bliskiej, musi uprzednio zrzec się w formie pisemnej (§ 30 ust. 1 pkt. 2 statutu PZD) prawa użytkowania działki w ROD i członkostwa w PZD wskazując swojego następcę tj. osobę bliską w rozumieniu statutu PZD. Zgodnie z § 32 statutu PZD zarząd ROD jest co do zasady związany warunkami takiego zrzeczenia. Zarząd ROD ma prawo, a nawet obowiązek odmówić prawa użytkowania działki w ROD i członkostwa w PZD, gdy wskazana w zrzeczeniu osoba bliska nie legitymuje się miejscem zameldowania i zamieszkiwania w regionie danego ROD. Powyższe wynika z art. 4 ustawy o ROD, który mówi, że rodzinne ogrody działkowe służą zaspokajaniu potrzeb wypoczynkowych, rekreacyjnych i socjalnych członków społeczności lokalnej. Powyższe zostało uregulowane także w uchwale nr 3/II/2008 Krajowej Rady PZD z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie przydziału działek dla osób zamieszkałych w odległych rejonach kraju.

 

 

 

                                                                  Anna Kubuj

                                                                  inspektor ds. prawnych

                                                                  w Wydziale Prezydialnym

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.