Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Błąd 404 - nie znaleziono strony

Likwidacje ROD w polityce Związku - 03.04.2012

 

            W ostatnich trzydziestu latach, likwidacje rodzinnych ogrodów działkowych odbywały się w oparciu o unormowania prawne zawarte w ustawie z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych, a następnie na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 lipca 2005r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Zarówno w ustawie z 1981 roku, jak i obecnie obowiązującej z 2005r., likwidacje mogą następować tylko w wyjątkowych sytuacjach i zawsze z zachowaniem takich warunków jak: odszkodowanie dla działkowców, Związku i teren zamienny, na którym inwestor ma obowiązek odtworzyć zlikwidowany ogród działkowy. Związek zawsze stoi na straży wypełniania przez podmiot do tego zobowiązany, powyższych obowiązków. A jest to możliwe tylko dzięki ustawie o ROD.

             Likwidacje, które miały miejsce w ostatnich kilkudziesięciu latach, odbywały się tylko wtedy, gdy była pewność, ze cel tej likwidacji jest uzasadniony. Bowiem Związek był – i w dalszym ciągu jest – przeciwny, aby poświęcać ogrody działkowe na cele komercyjne. Mimo to, w przypadku realizacji celów publicznych, Związek zawsze ściśle współpracuje z władzami miast i nie blokuje inwestycji, które mają przyczynić się do lepszego życia mieszkańców, a więc także i działkowców, pod warunkiem spełnienia przez podmiot, w którego interesie następuje likwidacja wszystkich ustawowych obowiązków.

            Sytuacje takie wystąpiły wielokrotnie w ciągu ostatnich lat, choćby w przypadku likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych „Narwik” i im. L. Waryńskiego w Gdańsku w 2007 roku, gdzie likwidacja nastąpiła w związku z budową stadionu piłkarskiego „BALTIC ARENA”, niezbędnego do przeprowadzenia w Gdańsku rozgrywek piłkarskich w ramach EURO 2012. Likwidacji uległ teren o powierzchni ponad 33 ha, składający się z 556 działek rodzinnych. Z uwagi na powagę sytuacji i priorytetowy charakter inwestycji, Związek wyraził zgodę na powyższe likwidacje, oczywiście z zachowaniem wszelkich praw przysługującym działkowcom. W drodze wyjątku Związek odstąpił od bezwzględnego zachowania terminów, w jakich winny być realizowane warunki likwidacji. Pomimo tego, do chwili odtworzenia ogrodów przez Gminę Miasto Gdańsk działkowcy z likwidowanych ROD mogli korzystać ze swych działek i infrastruktury ogrodowej. Wszyscy działkowcy, którzy wyrazili taką chęć otrzymali działki na terenie zamiennym położonym w Gdańsku – Krakowcu, który został przekazany PZD nieodpłatnie w użytkowanie wieczyste.

              Równie kluczową dla inwestycji związanej z organizacją Mistrzostw Europy w piłce nożnej „EURO 2012”, była likwidacja w 2007 roku części ROD „Oaza” w Gdańsku. Związek wydał zgodę na przedmiotową likwidację, gdyż celem likwidacji była realizacja zadania publicznego w związku z budową zbiornika retencyjnego „Orłowska II”. Także i w tym przypadku decyzja została podjęta z zachowaniem unormowań wynikających z ustawy z dnia 8 lipca 2005r o rodzinnych ogrodach działkowych.

              W pełni uzasadniona była również zgoda na likwidację 11 rodzinnych ogrodów działkowych pod budowę Trasy Siekierkowskiej w Warszawie, która została wydana w 1999 roku. Powyższa likwidacja trwała wiele lat, jednak nie z winy PZD. Realizacja tej inwestycji była bardzo istotna dla miasta i mieszkańców, dlatego też Związek nie zamierzał przeciwstawiać się jej realizacji, zdając sobie sprawę, że odbędzie się to kosztem ogrodów działkowych. Pomimo tego, zgoda na likwidację ogrodów została wydana dopiero, gdy zostały zabezpieczone wszystkie prawa działkowców i Związku.

             Niezmiernie trudną batalię o prawa działkowców i respektowanie przez władze miasta ustawowych warunków, stoczył Związek przy likwidacji ROD „Swoboda” w Bydgoszczy. Ogród ten, o powierzchni 1,4321 ha, na którym funkcjonowało 59 działek rodzinnych, mający ponad 100-letnią tradycję, został przeznaczony do likwidacji, z uwagi na budowę Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Związek musiał podjąć szereg działań prawnych, a nawet walki o prawa działkowców wynikające z ustawy o ROD. Największym problemem było uzyskanie od miasta terenu zamiennego za likwidowany ogród i odtworzeniu na nim infrastruktury ogrodowej. Mimo długotrwałych rozmów, Związek był w tej kwestii nieugięty, co w efekcie doprowadziło do ustaleń, w których miasto zobowiązało się do ustanowienia na rzecz PZD prawa użytkowania do nieruchomości zamiennej położonej w Bydgoszczy i odtworzenia ogrodu. Oczywiście działkowcy otrzymali, zgodnie z wyceną rzeczoznawcy majątkowego, odszkodowania za składniki majątkowe stanowiące ich własność. Miasto odtworzyło na nowym terenie ogród działkowy i 29 grudnia 2011r. (a więc trzy miesiące przed uzgodnionym terminem) przekazało go Związkowi wraz z pełną infrastrukturą.

           Powyższe przypadki wyraźnie pokazują, że Związek nigdy nie stoi na drodze realizacji inwestycji miejskich, jeżeli są one niezbędne dla miasta. Jednak podmioty na rzecz których odbywa się likwidacja ROD, nie mogą traktować ogrodów, jako łatwych do zdobycia terenów inwestycyjnych, bez konieczności ponoszenia konsekwencji wynikających z ustawy o ROD. Powyższe warunki nie powinny być żadnym zaskoczeniem dla inwestora. Każda inwestycja jest wcześniej przygotowywana i planowana, a zatem winna również przewidywać obowiązek spełnienia należytych praw na rzecz PZD. Polski Związek Działkowców został powołany do obrony praw działkowców i to zadanie zawsze będzie dla Związku priorytetowe.   

 

WGG - AR

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.