Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Ostatnia konferencja przedzjazdowa z delegatami na XV Krajowy Zjazd Delegatów PZD - 22.11.2024

W dniu 20 listopada 2024 roku w Warszawie odbyła się ostatnia z zaplanowanych przez Krajowy Zarząd PZD pięciu konferencji przedzjazdowych z delegatami na XV Krajowy Zjazd Delegatów PZD.

W konferencji uczestniczyli delegaci z Okręgu Mazowieckiego, Łódzkiego, w Lublinie, Podkarpackiego, Świętokrzyskiego oraz w Słupsku.

Konferencji przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który po powitaniu uczestników omówił projekty materiałów zjazdowych, które zostały doręczone wszystkim delegatom na Zjazd. Prezes rozpoczął od przybliżenia zagadnień zawartych w sprawozdaniu z działalności Krajowej Rady i Krajowego Zarządu PZD za okres kadencji 2019-2024. Podkreślił, że działalność organów krajowych PZD była bardzo bogata, urozmaicona, konieczne było reagowanie na wiele spraw, które nie były przewidziane, ani w programie PZD, ani też w planach pracy na kolejne lata.  Mimo to, udało się rozwiązać wszystkie najważniejsze sprawy. Szczególną uwagę Prezes zwrócił na realizację przez Związek projektu grantowego pn. Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych, która zakończyła się sukcesem. Wszystkie dotacje grantowe przekazane do ogrodów zostały zrealizowane i rozliczone, a sprawozdanie z całego procesu realizacji projektu granowego nie wyłączając rozliczenia zawarte zostały w specjalnym Raporcie. Prezes zwrócił uwagę na temat walki o zmianę rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii, w tym spotkań w Ministrem w tej sprawie, poczynionych ustaleniach i kolejnych działaniach w sprawie nowelizacji. Z tematem zagrożenia dla istnienia ROD wynikającym z Rozporządzenia nierozerwalnie związana jest kwestia uregulowania prawa do gruntów ROD. Prezes poruszył ten temat z uwagi na obecność na konferencji delegatów z Okręgu Mazowieckiego, który ma problemy z regulacją prawa do gruntów wynikającą z art. 75 i 76 ustawy o ROD w odniesieniu do wielu ROD w Warszawie z uwagi na sposób jej procedowania przez urzędników UM. Dodał, że w nawiązaniu do sprawozdania z działalności KR, które obejmowało działalność do 30 czerwca br., został wydany suplement uzupełaniający sprawozdanie o kolejne miesiące.

Prezes przybliżył zebranym projekt planu działania PZD na kadencję 2024-2028, który zawiera 37 zagadnień. Odniósł się również do opracowanych na Zjazd projektów 11 stanowisk wyjaśniając, iż w stanowiskach zawarte są poglądy organu na najważniejsze tematy, co powinno pomóc wszystkim strukturom Związku w realizacji danego tematu. Prezes zwrócił się do delegatów o szczegółowe zapoznanie się z doręczonymi im projektami materiałów zjazdowych, aby z pełną ich znajomością mogli podejmować decyzje na Zjeździe.

O wielu istotnych dokonaniach Krajowego Zarządu oraz Krajowej Rady w okresie mijającej kadencji przypomniał delegatom mec. Bartłomiej Piech, Dyrektor Biura Prawnego PZD. Omówił m. in. wywalczenie przez KZ dla ogrodów zwrotu nadpłaconych opłat za wodę, wywalczenie pozytywnych dla ROD i PZD przepisów nowelizacji prawa budowlanego w 2020 roku, działalność ROD i Związku w czasie pandemii, działania KZ w sprawie ochrony ROD przed wzrostem cen energii, realizację programu grantowego pn. Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych, a także aktualną walkę, która rozpoczęła się już w roku 2023 o ujęcie ROD w planach ogólnych oraz zmianę rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie planów ogólnych gmin.

Mec. Tomasz Terlecki, Zastępca Dyrektora Biura Prawnego PZD szczegółowo przedstawił projekt regulaminu obrad zjazdu. Zaznaczył, że  projekt regulaminu zjazdu uwzględnił sytuacje problematyczne, jakie zdarzały się na nielicznych Okręgowych Zjazdach Delegatów w bieżącym roku.

Pan mecenas omówił także propozycje zmian do statutu PZD wypracowane przez Komisję ds. nowelizacji statutu PZD oraz Krajowy Zarząd PZD. Zaznaczył, iż prace nad statutem nadal trwają, nadal jest możliwość składania propozycji zmian. Przedstawiając proponowane zmiany T. Terlecki zwrócił szczególną uwagę na propozycje:

1)    wprowadzenia jednostek rejonowych – jako nowego szczebla organizacyjnego pomiędzy ROD a okręgami, co ma na celu poprawę efektywności oraz wzmocnienie współpracy z administracją publiczną na poziomie lokalnym. Jednostki Rejonowe pozwolą na lepsze dostosowanie struktur PZD do lokalnych potrzeb oraz usprawnią nadzór nad działalnością ROD.

2)    Wprowadzenie obowiązkowych szkoleń dla nowych działkowców

3)    Zmniejszenia składów liczbowych organów ROD.

4)    Ułatwienia pozyskiwania środków publicznych

5)    Usprawnienie funkcjonowania organów komisarycznych.

 

Delegaci, głównie z Okręgu  Mazowieckiego,  dyskutowali na temat niektórych proponowanych zmian.  Wszelkie  ich wątpliwości wyjaśniał Prezes PZD oraz mec. Terlecki. Delegaci wnieśli również kolejne propozycje, które zostaną przeanalizowane przez Krajowy Zarząd PZD.

Na koniec Prezes podziękował za udział w konferencji oraz za zgłoszone propozycje, nad  którymi pochyli się jeszcze Krajowy Zarząd, na co nie ma już wiele czasu, bo XV Krajowy Zjazd Delegatów obędzie się już za niespełna dwa tygodnie.

Zofia Rut-Skórzyńska

Biuro Jednostki Krajowej PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.