Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Okręgowe Dni Działkowca w tle 120-lecia ogrodnictwa działkowego w OZ toruńsko-włocławskim PZD - 13.09.2017

W dniu 9 września 2017 roku, na terenie obiektu „MARINA Grudziądz” odbyły sięOkręgowe Dni Działkowca „Grudziądz 2017”, połączone z obchodami jubileuszu120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że za początek powstania ruchu działkowego uważa się właśnie moment powstania ogrodu „Kąpiele Słoneczne” w Grudziądzu i tenże ogród przy okazji obchodził swoje 120-te urodziny. W uroczystości wzięli udział zaproszeni przedstawiciele rodzinnych ogrodów działkowych z terenu działania Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD. Łącznie uczestników było blisko 750 osób.

Ponadto, nasze wyjątkowe święto zaszczycili swoją obecnością następujący goście: Marek Sikora – Wiceprezydent miasta Grudziądza, Jarosław Najberg – Wiceprezydent miasta Włocławek, Marek Czepek – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Grudziądz, Tomasz Szymański – Poseł na Sejm RP (PO), Paweł Szramka – Poseł na Sejm RP (Kukiz ’15), Arkadiusz Myrcha – Poseł na Sejm RP (PO), Oliwia Ciechomska - reprezentująca Tomasza Lenz – Posła na Sejm RP (PO), Józef Strzałkowski - reprezentujący Wójta Gminy Chełmża, Franciszek Kuczka - radny Rady Miasta Chełmży reprezentujący p. Jerzego Czerwińskiego - Burmistrza m. Chełmży, Jarosław Parus – Przewodniczący Kolegium Prezesów ROD Kwidzyna - reprezentujący Okręg Pomorski PZD w Gdańsku.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów Polskiego Związku Działkowców oraz wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, a następnie hymnu PZD. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD, Pan Piotr Gadzikowski, który powitał zebranych działkowców, władze statutowe Okręgu oraz wyżej wymienionych gości z kręgów polityki oraz samorządów lokalnych. W swoim wystąpieniu prezes OZ PZD przytoczył krótki rys historyczny powstania ogrodu działkowego „Kąpiele Słoneczne” oraz opisał jego założyciela, którym był dr Jan Jalkowski. Następnie wskazał na fenomen powstania w 1981 r. - Polskiego Związku Działkowców jako samodzielnej i samorządnej organizacji oraz przypadający okres lat 80-tych gwałtowny rozwój ogrodów działkowych i ich infrastruktury, który to trwa po dzień dzisiejszy.

Nie można było nie wspomnieć, że o wielkości sukcesów Polskiego Związku Działkowców może też świadczyć liczba przeciwników i ataków wymierzanych, zwłaszcza w ostatnich latach, w nasze ogrody i w sam Związek. Remedium na te ataki jest jedność i wspólne działanie ponad miliona działkowców w ramach stowarzyszenia ogrodowego PZD. Kończąc swoje wystąpienie p. Piotr Gadzikowski spuentował, że sto dwadzieścia lat historii ogrodnictwa działkowego zaczynało się od każdej pojedynczej działki i jej własnej historii. Wspólnie kontynuujemy to, co rozpoczął doktor Jalkowski i ponad wszystko nie możemy pozwolić, by ktokolwiek nas zdołał podzielić lub zasiać zwątpienie w to, że podążamy w dobrym kierunku. Takie chwile słabości miały jednak miejsce w niektórych ogrodach, gdzie działkowcy ulegli fałszywej propagandzie i zdecydowali się wyodrębnić z PZD. Dzisiaj daje się słyszeć coraz częściej i głośniej, że decyzji tej żałują, bo wszystkie obietnice okazały się być palcem na wodzie pisane, zaś w trudnych chwilach nie ma, do kogo się zwrócić o pomoc.

Parlamentarzyści oraz samorządowcy zabierający głos podczas uroczystości podkreślali, że Polski Związek Działkowców jest największą samorządną organizacją społeczną i że tylko takie stowarzyszenie, mające już 36-letnie tradycje, ma nieograniczony potencjał rozwoju, kultywując przy okazji 120-letnie tradycje idei ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich. Każdy z występujących wskazywał na ogromny trud działkowców w dbałości o przyrodę oraz uprawie warzyw i owoców, przyznając jednocześnie, że rodzinne ogrody działkowe są zielonymi oazami i płucami miast.

Tradycyjnie jak co roku zostały wręczone odznaczenia związkowe. Uhonorowania zasłużonych działkowców dokonywał Prezes OZ PZD – p. Piotr Gadzikowski w asyście I Wiceprezesa OZ PZD – p. Leszka Konefała. Natomiast z racji wyjątkowego jubileuszu Prezes OZ PZD wraz z Czesławem Kozikowskim wręczaliokolicznościowe dyplomy z okazji 120-lecia ogrodnictwa działkowego nadane przez Prezesa PZD – p. Eugeniusza Kondrackiego. Bardzo miłym akcentem było wręczenie Prezesowi OZ PZD okolicznościowego grawertonu z  okazji Okręgowych Dni Działkowca i 120-lecia ogrodnictwa, ufundowanego przez Prezydenta Miasta Grudziądza, który również był zarazem fundatorem nagród rzeczowych w postaci narzędzi ogrodniczych przekazanych zarządom grudziądzkich rod obchodzących jubileusze powstania.

Każdy z nagrodzonych laureatów konkursów jak również uhonorowany odznaczeniem otrzymał dodatkowokalendarz na 2018 rok wydany przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców a także zestaw upominkowy kosmetyków grudziądzkiej firmy La Rive a dzieci oprócz kosmetyków - słodycze od firmy cuierniczej  "Wisła"

Uroczystości towarzyszyła bardzo podniosła ale i radosna atmosfera, której towarzyszyła dobra muzyka w wykonaniu zespołu „Emer Band” a zwieńczeniem był koncert Chóru Męskiego „Echo” z Grudziądza. Naturalnie organizatorzy nie zapomnieli o strawie dla ciała, grochówka  kiełbasy z grilla były wspaniałe.

Poniżej przedstawiamy treść listów gratulacyjnych przesłanych do Prezesa Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD:

List Prezydenta Miasta Grudziadza

List Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD

List Prezydenta Miasta Torunia

List Okręgu Pomorskiego PZD

List Tomasza Lenz - Posła na Sejm RP

List Burmistrza Chełmży

List Starosty Toruńskiego

 

Do zobaczenia za rok.

 

Tekst: mgr inż. Anna Bołądź – z-ca dyr. biura OZ PZD

Foto: Robert Maciejewski – prezes ROD „Pod Skarpą” w Chełmnie

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio