Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Praktyki uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Kole PSOUU w Tarnobrzegu w ROD „Związkowiec” - 01.12.2015

ROD Związkowiec od dwóch lat współpracuje z młodzieżą z Warsztatów Terapii Zajęciowej PSOUU Koło w Tarnobrzegu. Prezes ogrodu Aleksander Gruca podpisał umowę stażową, dzięki której młodzież z WTZ  PSOUU w Tarnobrzegu odbywa w sezonie od wiosny do jesieni zajęcia praktyczne w ogrodzie.

ROD zobowiązany jest do zapewnienia frontu robót, a WTZ zapewniają bhp, opiekę i nadzór. Młodzież w ramach zajęć czynnie uczestniczy w dbaniu o ROD. Malowanie huśtawek i ogrodzenia  odnawianie tablic  informacyjnych, przycinanie żywopłotu,  prace porządkowe  w ostatnim okresie grabienia liści  w ogrodzie, to tylko niektóre czynności, które w ramach tych zajęć wykonuje młodzież. Zawsze pod okiem opiekuna oraz z zaangażowaniem Prezesa ROD i członka Zarządu, tzw., Ogrodowego Opiekuna  Grupy, który  zobowiązany jest do wyznaczania prac.

Zajęcia odbywają się w ogrodzie w każdy czwartek od godz.9.00 i trwają kilka godzin. Praktyki są bardzo ważnym elementem terapii młodzieży z WTZ, gdyż  nie tylko pozwalają obcować z przyrodą w otoczeniu  pięknych działek, w ciszy i spokoju z dala od miejskiego gwaru ale przede wszystkim uczą samodzielności młodzież dotkniętą chorobą w różnym stopniu.

Prace dostosowane są do możliwości uczestników, którzy z ogromnym zaangażowaniem wykonują każde powierzone im zadanie. Te zajęcia wpisują się w znacznym stopniu w terapię młodzieży. W czerwcu, na zaproszenie Prezesa ROD, wzięłam udział w takich zajęciach przy malowaniu huśtawek na placu rekreacyjnym ROD Związkowiec. Młodzież z ogromną radością wykonywała powierzone im zadania, a przerwa śniadaniowa była doskonałą okazją do rozmowy i zjedzenia pysznej drożdżówki.

 

Aneta Komada

Kierownik Delegatury Rejonowej OZ PZD w Tarnobrzegu

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.