Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Szkolenie instruktorów SSI w Arboretum Kórnickim - 27.08.2015

Tak mówili uczestnicy szkolenia Społecznej Służby Instrtuktorskiej, które zorganizowała Anna Socha, instruktor ds. ogrodniczych w Okręgowy Zarządzie. 25 sierpnia br., instruktorzy odwiedzili Arboretum w Kórniku. Wbrew pozorom okazało się, że Arboretum to nie tylko drzewa, których nie ma na działkach. To także rosnące tam działkowe krzewy. Chociaż padał deszcz, nie kwitły już kwiaty i nie było Białej Damy, to pobyt w Arboretum Kórnickim Instytutu Dendrologii PAN był ciekawy, interesujący, pouczający.

Przewodnicy grupy opowiedzieli historię powstania Arboretum, opisali najciekawsze gatunki rosnące na jego terenie oraz przedstawili praktyczne rady ogrodnicze.

Podobnie ocenili instruktorzy wizytę w ekologicznym ROD „Orkan” w Jaryszkach, którego prezesem od początku istnienia Ogrodu jest Stanisław Wawrzyniak. W wielu ogrodach zainstalowano pompy  głębinowe i hydroforownie. Ale tylko w jednym - w „Orkanie”-  w celu uzdatniania wody zamontowano filtry i urządzenia do dezynfekcji wody metodą UV! Ale to nie jedyna innowacja. Jest tam też nieprzemarzalna sieć wodociągowa, w której woda płynie cały rok. Instruktorzy zobaczyli też ekologiczny sposób składania odpadów drzew i krzewów. W tym Ogrodzie jest inaczej…

Jeszcze raz powtarzam - to było dobre szkolenie.

Tekst: Andrzej Górczyński 
Zdjęcia: Andrzej Górczyński, Ryszard Hajko

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio