Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcu chroń jeże w swoim ogrodzie! - 19.03.2015

Białostockie Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Agro-Group w ramach Kampanii edukacyjnej „Jeż swój zwierz” rozpoczyna ogólnopolską akcję informacyjną. Celem projektu jest ochrona  jeży. Krajowa Rada PZD postanowiła przyłączyć się do tej akcji. 

W najbliższym czasie w ogrodach w całej Polsce zostaną rozwieszone plakaty informacyjne o ochronie jeży, które są zagrożone wyginięciem. Na terenach ogrodów działkowych żyje ich bardzo dużo, dlatego tym bardziej będą pomocne działkowcom wskazówki jak z nimi postępować. Ogrody działkowe są bowiem wyjątkowym miejscem o ogromnej bioróżnorodności. Działkowcy jako miłośnicy przyrody wykazują się także szczególną opieką wobec zwierząt, w tym jeży. Zaangażowanie się działkowców w tę akcję pozwoliłoby podnieść świadomość społeczną na temat ochrony jeży i ocalić ich większą liczbę.

Zachęcamy do włączenia się w akcję „Jeż swój zwierz” OZ, Zarządy ROD i samych działkowców.

O co chodzi w kampanii „Jeż swój zwierz”?

Regularnie tysiące jeży ginie pod kołami samochodów, pod kosiarkami, zatrute chemią stosowaną w ogrodach czy w płomieniach wypalanych traw. Najczęściej przyczyną tragedii jeży nie jest zła wola, lecz nieświadomość ludzi. W ramach Kampanii prowadzone będą działania edukacyjne w szkołach, akcja informacyjna na plenerowych imprezach masowych oraz co najważniejsze – całodobowe, ogólnopolskie  „pogotowie jeżowe” gdzie telefonicznie lub internetowo zgłosić można przypadki znalezionego rannego lub chorego jeża i uzyskać natychmiastową pomoc.

Kampania edukacyjna "Jeż swój zwierz" będzie aktywnie realizowana do końca kwietnia 2016 roku na terenie województwa podlaskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i dolnośląskiego. Działania wspomagające, informacyjno-promocyjne mają zasięg ogólnopolski.

Kto jest autorem akcji?

Liderem projektu i koordynatorem ogólnopolskim Kampanii jest białostockie Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju "Agro-Group" wraz z partnerem eksperckim Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Jeży „NASZE JEŻE”. 

Projekt został dofinansowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 Programu PL02: Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej  www.jeze.info

(IG, AD)

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio