Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Szukaj

Zima w ogrodach działkowych - 04.02.2015

By sprawdzić jak ogród działkowy wygląda zimą wybrałam się do ROD „Ligonia” w Katowicach. Zostałam tam mile przyjęta przez jedną z działkowiczek - Panią Annę Rybę , która korzysta z działki rodzinnej nr 511.

Pierwszym z powodów naszej wizyty na działce było dokarmienie ptaków. Szczególnie jest to ważne w okresie intensywnych opadów śniegu. Dokarmiając ptaki pomagamy im przetrwać zimę, jednocześnie wzbogacając ich menu.  Ważne jest by pożywienie, które przynosimy wykładać w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru, zadaszonych, by pokarm (nasiona zbóż, słonecznika, pieczywo itp.) pozostał suchy i bez zanieczyszczeń.

Następnie sprawdziłyśmy jak mają się krzewy iglaste pod ogromną czapą śniegu oraz w jakim stanie są zabezpieczenia zrobione jesienią.

Nadmiar śniegu zwłaszcza mokrego może powodować zniekształcenia formy krzewów, często także doprowadza do wyłamania pędów. By temu zapobiec należy rośliny owinąć sznurkiem, a zalegający śnieg systematycznie usuwać. Jeśli dojdzie do połamania rośliny, konary należy wyciąć, a rany po cięciu posmarować maścią ogrodniczą.

Na działce posadzono cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) odm. ‘Ellwoodii’ , który jesienią został owinięty sznurkiem, w ten sposób gałęzie trzymają się pionu, a obfite opady mu nie zagrażają. Sprawdziłyśmy stan wszystkich pozostałych drzew i krzewów, na szczęście śnieg nie spowodował żadnych szkód.

Przy murze altanki zobaczyłam kolorowo wybarwiony krzew trzmieliny Fortune'a (Euonymus fortunei) odmiana 'Emerald 'n' Gold'. Ta zimozielona roślina charakteryzuje się ciemnozielonymi, żółto obrzeżonymi liśćmi, które o tej porze roku pięknie kontrastują z białym otoczeniem. Trzmielina polecana jest do każdego ogrodu ponieważ rośnie na wszystkich rodzajach gleby i na każdym stanowisku – od słonecznego do cienistego, jak w przypadku tego okazu.

Kolejną zimozielona rośliną, która mnie zachwyciła był bluszcz pospolity (Hedera helix). Duży egzemplarz z widocznymi owocami. Przypominam, że bluszcze kwitną jesienią, a ich owoce dojrzewają dopiero wiosną następnego roku.

W dalszej części ogrodu zobaczyłam wyłaniające się z pod grubej warstwy śniegu soczysto zielone liście. Były to liście ciemierników (Helleborus sp.), gdy przyjrzałam się dokładniej zobaczyłam schowane pod śniegiem pąki kwiatowe. Ciemierniki to niezwykłe i piękne byliny nazywane „śnieżnymi różami” ozdabiające nasze ogrody kwiatami w zimowych miesiącach.

Cały ogród tonął w śniegu, co dodawało mu szczególnego uroku. Wyjątkowo pięknie prezentowały się ośnieżone kwiatostany hortensji i bukszpany formowane.

Zapraszam do odwiedzania ogrodów działkowych o każdej porze roku.

W imieniu Okręgowego Zarządu Śląskiego PZD dziękuję Pani Annie Rybie za udostępnienie działki oraz Prezesowi ROD „Ligonia” Panu Kazimierzowi Szymiczkowi za zaangażowanie oraz miłą współpracę.

 

(MN)

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio