Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

"Nic o Was bez Was” – burmistrz Ursynowa Piotr Guział spotkał się z przedstawicielami OZM PZD" - 29.10.2014

ZM PZD reprezentował prezes OZM Pan Zygmunt Kacprzak,wiceprezes OZM  Pan Stanisław Zawadka, sekretarz OZM Pan Krzysztof Podlewski oraz kierownik biura OZM PZD Pani Anna Kubuj. W spotkaniu uczestniczył także działacz samorządowy Pan Maciej Morawiec. Spotkanie poświęcone było głównie kwestiom związanym ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi, aktualnymi problemami Związku, ogrodów warszawskich oraz ich przyszłości. Burmistrz Piotr Guział zachęcał do poparcia przez działkowców jego kandydatury na prezydenta stolicy i wyraźnie deklarował chęć współpracy i rozwiązywania problemów działkowców w Warszawie.

Pani Anna Kubuj poruszyła temat trudnej sytuacji ogrodów warszawskich i zapytała burmistrza Guziała, jak jego zdaniem można uporać się z tą sprawą. W odpowiedzi kandydat na prezydenta stolicy powiedział, że złożył w Sejmie projekt ustawy, która może rozwiązać problem działkowców warszawskich. Jednym z zapisów projektu jest wyłączenie terenów zieleni z roszczeń. Ogrody działkowe, jako takie właśnie obiekty nie podlegałyby zwrotowi w naturze. W trakcie dyskusji wiceprezes OZM PZD Pan Stanisław Zawadka zapytał burmistrza o jego zdanie na temat wspierania i dotowania ogrodów działkowych w ich działalności na rzecz społeczności lokalnych, w tym także w organizacji wczasów dla osób starszych,  czy organizacji placów zabaw dla dzieci na terenie ROD. Według burmistrza ogrody powinny być wspierane przez Urząd i wszelkie inicjatywy prospołeczne powinny być przez władze dofinansowywane.

„Jeśli prezydent miasta będzie dostrzegał wartość i sens istnienia ogrodów działkowych, to znajdą sie też sposoby na wspieranie ogrodów, także finansowe. Obecne władze Warszawy wartości ogrodów nie dostrzegają. Urząd mógłby wspierać wczasy dla osób starszych w ogrodach działkowych  oraz inne inicjatywy prospołeczne” – powiedział Guział.

Przedstawiciele OZM poruszyli także temat prowadzonych przez Miasto ponad 160 spraw o wydanie terenu zajmowanego przez warszawskie ogrody działkowe, co związane jest z roszczeniami wynikającymi między innymi z tzw. dekretu Bieruta. Kierownik biura OZM Pani Anna Kubuj  też o opinię burmistrza Guziała na temat pomysłów władz dzielnicy Praga Południe na zamianę ogrodów działkowych na ogólnodostępne parki publiczne, co w efekcie może prowadzić do likwidacji ogrodów.Burmistrz nie odniósł się szczegółowo do poruszanych kwestii, stwierdzając, iż nie ma dostatecznej wiedzy w tej sprawie.

„Jestem zwolennikiem partnerskiego podejścia do problemów. Uważam, że jeśli Urząd dostrzeże w działkowcach partnera, to każdą sprawę da się załatwić, tak by zadowolona była każda z zainteresowanych stron” – odpowiedział burmistrz Ursynowa.  Powiedział też, że w sprawie likwidacji, ogrodów działkowych wyznaje pogląd, iż ważniejsze jest dobro ogółu i jeśli jest potrzeba, aby realizować cele ważne dla miasta, to ogrody mogą być likwidowane. Podkreślił jednocześnie, że muszą być spełnione wszystkie formalności związane z odszkodowaniami i zapewnieniem terenów zamiennych dla ogrodów działkowych.

„Nic o Was bez Was. Miasto ma możliwości, aby rozwiązywać problemy działkowców i wspierać rozwój ogrodów działkowych. Wszystko może być załatwione w czasie dialogu, ale trzeba go podejmować. Ja jako samorządowiec z kilkunastoletnim stażem wiem jak to robić i chcę rozmawiać z każdym o każdym problemie. Myślę, że można dużo zrobić dla ogrodów działkowych w  stolicy, np. zadbać o ułatwienie dojazdu do ogrodów, czy wesprzeć finansowo rozwój infrastruktury w ogrodach” – powiedział kandydat na prezydenta stolicy. Na zakończenie spotkania Pan Burmistrz zadeklarował chęć współpracy z działkowcami, czy to jako prezydent Warszawy, czy samorządowiec. Obiecał też, że w swoich materiałach wyborczych umieści kwestie związane z problemami działkowców.

oma

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio