Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy z Radomia podsumowują walkę o nową ustawę - 09.12.2013

Najbardziej aktywni działkowcy z Delegatury w Radomiu spotkali się w miniony piątek, by podsumować  ostatnich kilkanaście miesięcy podczas których skupieni byli przede wszystkim na obronie obywatelskiego projektu ustawy o ROD. „Po raz kolejny potwierdziliście, że zawsze można na was liczyć i udowodniliście, że w naszej jedności jest prawdziwa siła” – mówił uczestniczący w spotkaniu Prezes PZD   Eugeniusz Kondracki.

W spotkaniu wzięli także udział: prezes OZM PZD Stanisław Zawadka, prezes ROD „Agawa” w Warszawie Tadeusz Szmit, sekretarz OZM PZD Kazimierz Podlewski,  prezes  ROD „Storczyk” i gospodarz spotkania Zygmunt Kacprzak, a także kilkudziesięcioosobowa grupa działkowców.

Działkowcy z Radomia nie zawiedli


Jako pierwszy głos zabrał prezes ROD Storczyk Zygmunt Kacprzak, który przypomniał, że powstanie projektu obywatelskiego podyktowane było wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował większość zapisów ustawy z 2005r. W odpowiedzi na to Komitet Inicjatywy Ustawodawczej -w konsultacji z działkowcami - opracował nową ustawę, pod którą udało zebrać się blisko milion podpisów poparcia. W samym Radomiu pod projektem podpisało się ponad 10 tysięcy osób i wynik ten można z pewnością uznać za sukces.

Następnie – jak przypomniał Prezes ROD „Storczyk”- rozpoczęła się batalia w Sejmie. Najpierw o to, by projekt obywatelski stał się wiodącym, a następnie o to, by posłowie nie wprowadzali do niego niekorzystnych dla działkowców zapisów.  „Możemy powiedzieć, że stoczyliśmy prawdziwą bitwę, bo musieliśmy walczyć o każdy zapis ustawy. Dziękuję wam za to, że pisaliście tysiące listów do posłów, że spotykaliście się z nimi, a także za to, że włączyliście się w pikiety, manifestacje pod urzędami oraz manifestację ogólnopolską” – mówił.

 Zygmunt Kacprzak podziękował także prezesowi PZD Eugeniuszowi Kondrackiemu za konsekwentną walkę, wytrwałość oraz mądre kierownictwo. Słowa podziękowania skierował także do pełnomocników Komitetu mec. Bartłomieja Piecha i Tomasza Terleckigo, którzy robli wszystko co w ich mocy, by prawa działkowców zostały jak najbardziej zabezpieczone.

Prezes PZD dziękuje działkowcom


Następnie głos zabrał Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który  w pierwszych słowach podziękował działkowcom za ich aktywność i wielkie zaangażowanie. „Jestem zbudowany waszą postawą, bo zrobiliście naprawdę bardzo dużo. Wykazaliście ogromne przywiązanie do Związku i ogrodów. Bez tej jedności i tego działania nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy dzisiaj. Nasze sukcesy są możliwe tylko dzięki temu, że jesteśmy razem” – mówił Prezes PZD.

Eugeniusz Kondracki podkreślał, że walka o ustawę była wyjątkowo trudna. Dużym zaskoczeniem był sam wyrok Trybunału Konstytucyjnego, następnie niezwykle szkodliwy projekt posła Huskowskiego, a potem prawdziwa batalia w Sejmie. „ Dziś aż trudno uwierzyć, że pokonaliśmy tak wiele trudności. Nie byłoby to jednak możliwe, gdybyśmy nie byli razem i nie mieli przekonania, że walczymy o słuszną sprawę”.

Prezes zaznaczył, że również ogólnopolska manifestacja Działkowców była potwierdzeniem wielkiej solidarności. „Zorganizowanie jej wymagało od każdego z nas wiele wysiłku, ale dziś wiemy, że nie poszedł on na marne. Poza tym nie widziałem jeszcze w Warszawie tak spontanicznej, kolorowej, dojrzałej, kulturalnej  manifestacji. Myślę, że jest wielu, którzy mogą nam pozazdrościć naszego sposobu działania”.

 Na zakończenie prezes PZD podkreślił, że przyjęta przez Sejm ustawa jest bardzo dobra, gdyż jest gwarantem zachowania najważniejszych praw działkowców. Działkowcy nie powinni jednak zapominać o tym, że proces legislacyjny jeszcze się nie zakończył. Ustawę czeka  głosowanie senackie i podpis prezydenta. Prezes Kondracki zwrócił się do dzialkowców, by pozostali czujni i aktywni do końca i by tak jak dotychczas wyrażali swoje zdecydowane poparcie dla ustawy. Mam nadzieję, że nasza sprawa będzie miała pozytywny finał. Pamiętajcie jednak, że największe sukcesy osiągamy wtedy, gdy działamy razem. Pamiętajcie, że w jedności jest nasza siła. Nie dajmy się rozbić” – mówił  na zakończenie prezes Eugeniusz Kondracki. Słowa te zostały przyjęte brawami.

Odznaczenia dla najbardziej zasłużonych

Dużą część spotkania poświęcono na wręczenie odznaczeń dla najbardziej aktywnych i zaangażowanych w obronę ustawy działkowców. Zostały wręczone odznaczenia dla za zasługi dla PZD, a także złote, srebrne i brązowe odznaczenia „Zasłużonego działkowca”.  Wręczono  również dyplomy i podziękowania za udział w ogólnopolskiej manifestacji działkowców.

Przyjęte zostało także stanowisko do Marszałka Senatu i prezydenta RP.

Spotkanie przebiegało w wyjątkowo dobrej, pełnej zrozumienia atmosferze. Działkowcy zapewniali, że będą nadal walczyć o zachowanie ogrodów i Związku,  bo do słuszności tej idei nikt nie musi ich przekonywać.

 

 

 

 

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.