wyszukiwanie w serwisie
 
Strona główna
Co to jest PZD
Prawo w PZD
Współpraca międzynarodowa
Jak zostać działkowcem
ROD w Polsce. Galeria zdjęć
Z działalności Okręgowych Zarządów
Działkowcy w obronie ROD
Jubileusz XXX-lecia Polskiego Związku Działkowców
Partie i Związki Zawodowe w obronie działkowców
Obrady Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD
Działkowcy w sprawie wyborów parlamentarnych 2011 r.
Biuletyn PZD
Wydawnictwo Działkowiec
Konkursy w PZD
Wieści z Ogrodów...
Ciekawe linki
Wzory dokumentów
Archiwum wiadomości
Deutsch
II Kongres PZD
Publicystyka Związkowa
Kontakt

Stanowisko uczestników narady(04.02.2009)

Strona główna »  » 

STANOWISKO
Uczestników narady przedstawicieli okręgowych zarządów i zarządów rodzinnych ogrodów działkowych obradujących w Warszawie
w dniu 4 lutego 2009 r.

Uczestnicy narady zapoznali się z sytuacją ogrodów i Związku w kraju i okręgach. Sytuację tę uczestnicy ocenili poprzez takie wydarzenia, jak:
• wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 grudnia 2008 r. w sprawie niektórych zapisów ustawy o ROD,
• specustawę drogową obowiązującą od 10 września 2008 r. i prac w Sejmie nad projektem nowelizacji tej ustawy,
• permanentnymi zapowiedziami PiS-u wprowadzenia pod obrady Sejmu projektu ustawy dotyczącego ogrodnictwa działkowego,
• niekorzystnym obrazem Związku i ogrodów w niektórych mediach,
• atakowanie ruchu ogrodnictwa działkowego, struktur Związku i ludzi Związku,
• próby wywołania kontroli jednostek Związku przez NIK.

Uczestnicy narady uważają, że wszelkie działania przeciwko Związkowi i ogrodom działkowym pozbawione są racjonalnych powodów i mają na celu doprowadzenie do upadku ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce.
Szczególnie bulwersujące są ciągłe zapowiedzi PiS o pilnej potrzebie zmiany ustawy o ROD. Wszystkie struktury Związku, a także działkowcy znają z przestrzeni ostatnich 4 lat każdy projekt ustawy PiS w sprawie ogrodów działkowych. Wszystkie one obiecują nierealne uwłaszczenie działkowców, co w świetle wyroków Trybunału w sprawie mieszkań spółdzielczych oraz w sprawie art. 10 ustawy o ROD, jest oczywiste.

Dlatego też uczestnicy narady z całą mocą jeszcze raz stwierdzają, że celem tych wszystkich działań jest pozbawienie działkowców i ogrodów ochrony prawnej, jaką jest ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych, która dobrze sprawdziła się w praktyce i została pozytywnie przyjęta przez środowisko działkowców i przez samorządy. Celem jest rozwiązanie Związku, który od 20 lat skutecznie broni interesów działkowców i ogrodów, a także cieszy się zaufaniem i poparciem swoich członków.

Wreszcie celem jest fizyczna likwidacja ogrodów działkowych i pozyskanie terenów bez żadnych uwarunkowań i praw, jakie obecnie daje działkowcom i Związkowi ustawa o ROD.
Swój stosunek do propozycji PiS oraz do ustawy o ROD działkowcy przedstawili w 2007 r. składając na specjalnych listach 614 tysięcy podpisów.

Uczestnicy narady stwierdzają, że Związek jest pozarządową, demokratyczną, masową organizacją społeczną i w swej działalności kieruje się zapisami prawa oraz interesem działkowców i ogrodów.
Związek dobrze wywiązuje się z nałożonych przez Państwo oraz przyjętych w statucie obowiązków.
Uczestnicy narady uważają, że Związek działający w oparciu o ustawę o ROD jest jedyną alternatywą dla wszystkich ogrodów w Polsce i miliona rodzin działkowych.

Dlatego też uważamy, że nadal najważniejszym zadaniem Związku, wszystkich jego struktur i wszystkich działkowców jest obrona ustawy o ROD i Polskiego Związku Działkowców, co w praktyce oznacza obronę interesów działkowców i zachowania ich uprawnień oraz zachowania dla przyszłych pokoleń wszystkich ogrodów działkowych.

Zwracamy się do wszystkich struktur i działkowców o czynne, zgodne z prawem poparcie tych najważniejszych wartości gwarantujących istnienie i rozwój ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce.

Rodzinne ogrody działkowe to tereny zielone służące nie tylko rodzinom działkowym, ale również społecznościom miejskim, w których funkcjonują. Wartość ogrodów działkowych jest niepodważalna, potwierdzona w 112 letniej historii rozwoju ogrodów w Polsce, a także w krajach europejskich. Ogrody działkowe powinny wobec tego korzystać z poparcia i pomocy władz państwowych i samorządowych, a także korzystać z niezbędnej pomocy na ich zagospodarowanie i modernizację.

Od 20 lat ogrody i Związek właściwie pozbawione zostały pomocy materialnej na zagospodarowanie i modernizację ROD i utrzymywane są tylko kosztem Związku, a więc działkowców, a przede wszystkim pracą działkowców i wysiłkiem struktur Związku.

Uczestnicy narady uważają, że obecnie, kiedy ogrody działkowe są atakowane na różne sposoby, kiedy zaprzecza się im racji bytu, kiedy nie widzi się roli, jaką spełniają w życiu działkowych rodzin i społeczności miejskich, kiedy wreszcie nie widzi się tego miliona rodzin użytkujących działki – Polski Związek Działkowców i wszystkie jego struktury mają szczególny obowiązek rozwijać i realizować najważniejsze zadania mające na celu teraźniejszość i przyszłość ogrodów.

Dlatego też uważamy, że należy:
• dbać o dobre zagospodarowanie ogrodów poprzez ich modernizację, wyposażanie w nowoczesną infrastrukturę, • podejmować procesy inwestycyjne,
• wszyscy działkowcy powinni dbać o swoje działki, o stan ich zagospodarowania i estetyczny wygląd,
zbliża się wiosna i ogrody działkowe powinny być pięknymi terenami zielonymi i wizytówką miast.
W tych sprawach szczególnej pomocy organizacyjnej, prawnej, finansowej i specjalistycznej winny, w miarę posiadanych możliwości, udzielić ogrodom okręgowe zarządy i Krajowa Rada.

Warunkiem nowoczesnego zagospodarowania ogrodów i działek, dalszego sprawnego ich funkcjonowania jest wiedza. Jest to zadanie dla wszystkich struktur Związku.
Szczególną rolę ma do spełnienia Społeczna Służba Instruktorska, którą należy popierać, rozwijać i dbać o nią tworząc dobre warunki dla tej ważnej społecznej pracy.
Szczególnym zadaniem, trudnym, ale potrzebnym, jest promocja ruchu ogrodnictwa działkowego w mediach i społeczeństwie. To jest zadanie, które powinny realizować przede wszystkim Krajowa Rada i okręgowe zarządy. Dużą rolę w tej sprawie mają do spełnienia zarządy ROD. Dotychczasowa praktyka wskazuje, że promocja ROD na poziomie konkretnego ogrodu jest najbardziej skuteczna i przyjmowana życzliwie przez media i społeczeństwo.

Uważamy również, że zadaniem wszystkich struktur Związku jest szeroka współpraca z samorządem zwłaszcza, że Związek i samorządy działają w interesie mieszkańców miast i wobec tego powinny być partnerami w rozwiązywaniu problemów mieszkańców. Tam, gdzie ta współpraca jest dobra, problemy ogrodów są też problemami samorządu.

Uczestnicy narady zwracają się do wszystkich struktur i działkowców o rozwiązywanie tych wszystkich problemów, które warunkują istnienie i rozwój ogrodów działkowych oraz zachowanie praw działkowców i ogrodów. Do realizacji tych zadań trzeba włączać w szerokim stopniu działkowców.

Tę ważną dla teraźniejszości i przyszłości ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce, a więc ustawy o ROD, Związku, ogrodów i działkowców, naradę odbywamy w okresie, kiedy w ogrodach rozpoczynają się doroczne walne zebrania działkowców. Dlatego też zwracamy się do wszystkich okręgowych zarządów i zarządów ogrodów o informowanie działkowców podczas walnych zebrań o aktualnej sytuacji. Wyrażamy nadzieję, że działkowcy połączeni wspólną ideą i przywiązaniem do tradycji ogrodów potrafią właściwie sami ocenić tę sytuację i wypracować niezbędne działania w każdym rodzinnym ogrodzie działkowym mające na celu obronę ponad 100 letniego dorobku ogrodnictwa działkowego w Polsce.

Uczestnicy narady stwierdzają, że ogrody działkowe w Polsce są potrzebne, że dla ich zachowania potrzebna jest ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych, jest potrzebny Polski Związek Działkowców, że dobrze sprawdziły się dotychczasowe systemy prawne, organizacyjne, kontrolne i zarządzania ogrodami działkowymi.

Uczestnicy narady są przekonani, że wspólnie, połączeni tym samym celem, tradycją i doświadczeniem obronimy ogrody oraz ponad 100 – u letni dorobek ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce i zachowamy niezmniejszony potencjał ogrodów dla przyszłych pokoleń polskich rodzin.


Pod Stanowiskiem podpisali się wszyscy uczestnicy narady

« Powrót